1. #1
  Ates - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Durum
  Çevrim Dışı
  Mesajı
  4
  Konusu
  2
  K.Tarihi
  16.08.2017
  Beğeni
  0


  ROLAND GARROS KİMDİR?
  Dünyada ve tabii ki bizde de çokbilmiş tenis insanları Amerika Açık ve Avustralya Açık derken yanına da Fransa Açık yerleştirir fakat İngiltere Açık demez! Hâlbuki Fransa'da herkes bu turnuvaya Roland Garros der. Peki, neden böyle der? Kimdir bu Roland Garros?
  Roland Garros 1888 doğumlu bir Fransız havacıydı. Zamanın şartlarında 5650 m irtifa ile sahibi olduğu bir rekor vardı. Fransa-Tunus arasında Akdeniz'i ilk geçen pilot olarak ün yapmıştı. Fakat asıl tanındığı dönem 1.Dünya Savaşı olacaktır. Roland Garros orduya yazılır ve savaş pilotu olarak görev yapar. 1914 yılında savaşın henüz başlarında Alman cephesinde uçağıyla bir Zeplin'e saldırır, hem tahrip eder hem de pilotlarını öldürür. Bu olay dünyanın ilk hava saldırısı olarak tarihe geçti. Tabii bu hikâye doğru mu bilinmiyor. Biz böyle kabul edelim de yazımız biraz daha ilgi çekici olsun.
  Roland Garros'un kafasını savaş uçaklarındaki bir sorun kurcalar. Burundan tek pervaneli uçaklarda makineli tüfekle ateş etmek oldukça zordur, mermiler pervaneye çarpar ve uçaklar için tehlike oluşturur. Garros pervane kanatlarına metal deflektörler monte eder. Bir çeşit zırh kaplamasıdır aslında, hem kurşunları saptırır hem de hasar görmesini engeller. Bu sayede üç Alman uçağı düşürür. 1915 yılında uçağındaki bir yakıt arızası nedeniyle Alman cephesinde iniş yapmak zorunda kalır fakat uçağını imha etmeyi başaramadan yakalanır. Ünlü Hollandalı havacı ve uçak üreticisi Anthony Fokker öncülüğünde bir grup mühendis Roland Garros'un uçağını incelemeye alır. Tarih sayfalarında yazdığına göre Fokker bu deflektörü görür, işin sırrını anlar ve uçaklara bir senkronizasyon dişli sistemi geliştirir. Buna göre makineli tüfeğin ateşleme sırasıyla pervane dönüşü birbirine bağlıdır ve mermiler hasar vermez ama düşman uçaklarının canını yakar. Konu biraz teknik olduğu için burada detaya girmiyorum. Fakat bu icat Almanlara havada büyük bir üstünlük sağlayacaktır. Tabii hikâye herhalde Fransızlar tarafından "Bizden görüp uyguladı, kıskanç Almanlar" şeklinde yazılmış olabilir. Fakat gerçekte Fokker bu sorunun çok daha önce farkındadır ve bu dişli sisteminin çalışmalarına da kazadan altı ay önce başlamıştır. Metal deflektör ile dişli sisteminin farkını bilenler doğruyu bulabilir. Bu da Almanların tarafından anlatılan versiyonu olabilir tabii "Hadi be sizin deflektörünüzü kim ne yapsın, biz mühendislik uyguladık" demişlerdir belki.
  ‘Uçan Hollandalı’ lakaplı Anthony Fokker savaştan sonra Amerika'ya yerleşecek, uçak fabrikası kuracak ve sonra da General Motors firmasına satacaktır. Yani bizim Uçan Hollandalı her iki savaşta da iki ülkenin hava gücüne büyük katkılar sağlamıştır.
  Roland Garros esir kampında üç yıl geçirecektir. 1918 yılında esir kampından kaçıp bin bir güçlükle ülkesine dönecek, yeniden orduya katılacak ve iki Alman uçağını daha düşürecektir. Savaşın bitmesine bir ay kala bir hava çatışmasında uçağı düşürülen Roland Garros 30. doğum gününden bir gün önce hayatını kaybeder.
  Sene 1927...
  Fransız Dört Silahşörler Rene Lacoste, Jean Borotra, Henri Cochet ve Jacques Brugnon kalkıp Filadelfiya'da Amerikan Davis Cup takımını perişan ederler. Hatta kendileri bu yüzden Filadelfiya Dörtlüsü olarak da bilinir.
  Fransızlar düşünür taşınır ve derler ki 1928 yılındaki karşılaşmayı kendi evimizde muhteşem bir tesiste oynayalım. Böylece bugünkü tesis yapılır ve adı da savaş kahramanı bu Fransız havacıya ithaf edilir.
  1928 Davis Cup finalinde Fransa, Amerika'yı 4-1 mağlup edecek ve ikinci defa dünya şampiyonu olacaktır.
  Hani hep diyoruz ya bugünden yarına tenis şampiyonları yetiştirmek için farklı bir eğitim ve kültür ile tarihsel derinlik gerekir diye. İşte 1928 yılındaki Davis Cup turnuvasında yarışan takımlara bakınca Avrupa yanında Japonya, Hindistan hatta Filipinler ile nasıl oluyor dediğimiz Yunanistan'ı görüyoruz.

 2. #2
  Serhun - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Durum
  Çevrim Dışı
  Mesajı
  11,977
  Konusu
  38
  K.Tarihi
  14.11.2011
  Beğeni
  0
  Paylaşım icin teşekkürler.
  Fuat
  1999 Honda Civic 1,6 ies Aut GP BRC LPG
  0 535 278 24 38

 3. #3
  CeCoLi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Durum
  Çevrim Dışı
  Mesajı
  24,007
  Konusu
  479
  K.Tarihi
  11.11.2011
  Beğeni
  0
  Paylasim icin tesekkur ederim. Roland Garros isminin tarihcesinide ogrenmis olduk. Meger bayagi mazisi varmis

  GT-I9190 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
  UstaZz...
  2000 306 XT 1.8 16V Sedan, Atiker Fast 40lt Silindir Depo, Eibach 7025 GTİ 35mm Spor Yay, Yazlık 16" Lincancabur Jant 6.5" ET18 ve Kumho Ecsta HM (KH31) 195 45 16 Lastik, Kışlık
  Pirelli Winter Snow Control Serie 3 - 195/55/15 lastik ve Kormetal 685BD 15" 6,5" ET20, Önler Gabriel Sertleştirilmiş Gazlı, Arkalar Bilstein B6 Gazlı Spor Amortisör, Cenmax Alarm, Siyah-Beyaz Çift Renk...

  Loading %55

  <<< Türkiye' nin En Büyük Peugeot Platformu >>>
  www.PeugeoTTeaM.com (Taklitlerinden sakının)

 4. #4
  C_!_K_O - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Durum
  Çevrim Dışı
  Mesajı
  8,463
  Konusu
  62
  K.Tarihi
  14.11.2011
  Beğeni
  0
  İlginç bir bilgi oldu, paylaşım için teşekkürler.
  Cihan Şallı - www.peugeotteam.com
  Yağmur olur çamur olur, PeugeoTTeaM yine yolda dosta düşmana duyurulur

 5. #5
  DRIVER34 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Durum
  Çevrim Dışı
  Mesajı
  1,442
  Konusu
  80
  K.Tarihi
  16.11.2012
  Beğeni
  0
  teşekkürler dostum paylaşımın için..
  2005 PEUGEOT 1.4 16V SİYAH
  [SIGPIC][/SIGPIC]

Benzer Konular

 1. 206 Roland Garros Tuning
  KarsiyakaliVet 206
  Cevaplar: 20

Giriş

Giriş