Arkadaşlar selamun aleyküm, benim aracım 2004 model, benzin-lpg, otomatik 307 XT, 231.000 kilometrede. Aracımı şubat ayında aldım. Aldığımda motor arıza lambası yanıyordu, satana sorduğumda LPG’den dolayı yandığının cevabını aldım.
Arabayı alınca hemen 10.000 bakımına giriştim. Yağ olarak Liqui Moly mos2 10w40 yağ (3 lt), orijinal hava, polen ve yağ filtresi ile bakım yaptım. Motorun altında yağ kaçakları vardı, altını yıkattım, gözlemledim, motor yağ kaçağı yok (çubuktan kontrol ettiğimde de gram eksilme yok), damlatma yok ama şanzımandan yağ damladığını gördüm. Kaçaktan mı yoksa fazla yağın atılması mı anlayamadım. Şanzıman yağ değişiminde onu da kontrol edeceğim.
Araçta BRC lpg var, aracı aldıktan yaklaşık 1 ay sonra filtresini (Bursa Nira Mühendislik) değiştirttim. Usta (yamağı) ayar yapmak istedi ama bir türlü tutturamadı. Bende boğaz kelebeği temizliği yapacağım dedim. Usta yamağı “abi temizlettir, sonra da ayar yapalım” dedi. Ama bence yine de ayar tutmayacak, çünkü bizim araçlarda BENCE AFR ayarı yapılmaz ise ne ayar tutar ne de Antipolituon fault arızası son bulur.
Otomatik arızası verdi, yani 3 kez sesli ikaz sonrası kar ve spor modu göstergede belirdikten sonra şu ünlü “-“ işareti ekranda görünüyor, ama ilginçtir bu arıza durumunda otomatik vites 2000-2500 devirde bir üst devire geçiyor ve hatta ilginçtir manuel vitese alıp (rakamlar görünmese de) vites düşürüp yükseltebiliyorum. Bu arızayı motor soğukken değil de motor ısısı 70 dereceyi geçtikten sonra veriyor. Satıcıyı arayıp herhangi bir işlem yapıp yapmadığımı sorduğumda (tabi aldıktan 3 ay sonra falan) kendisi de yapılan işlemin ne olduğunu bilmediğini ama şanzıman da tamir olduğunu ve 1.800 TL ödeme yaptığını söyledi. Muhtemelen selenoid valfler değişmiş ve yağ değişimi olmuştur. Ama yağ olarak ne konduğunu bildiğini sanmıyorum. Bence mobil LT71141 yağ konulunca düzelecekmiş gibi görünüyor. Araç soğukken çalıştırınca hemen “D” ye alıp basıp gitmiyorum, 10 saniye “P” de çalıştırıyorum, 10 saniye “R” de çalıştırıyorum ve 10 saniye “D” de çalıştırıp hareket ediyorum, dolayısıyla vuruntu olayını pek yaşamıyorum, tavsiyemdir.
40-50 kilometre benzinde kullandım ve ünlü motor arıza ışığı söndü, Antipolituon fault arızası vermez oldu. Ne zaman lpg ye geçtim motor arıza lambası yandı ve Antipolituon fault uyarısı almaya başladım. Yani arabayı benzinde kullanınca oksijen sensörlerimin de sağlam olduğunu anlamış oldum. Şimdi LPG’de kullanıyor ve arıza uyarımla birlikte yaşıyorum.
1-2 gün önce airbag hatası aldım, akabinde kornanın da çalışmadığını gördüm, halen çalışmıyor. Daha öncede airbag hatası almış, koltuk altından geçen kabloları düzenli bir şekilde yerlerine takınca geçmişti ama korna düne kadar çalışıyordu.
Kronik olarak sinyal kolu takılı kalıyor, aliexpresden sipariş ettiğim parça gelirse onu da ufak yollu halledeceğim.
İlk zamanlar araç çalıştığında “P” den “D” ye bazen geçmemezlik yapıyordu, stop edip çalıştırınca geçiyordu. Sebep fren müşürüymüş, 25 TL’ye alıp değiştirmek 10 dakikamı aldı ve bir daha yapmadı.
Boğaz kelebeği temizliğini kendim yaptım, adaptasyon işini ise şu şekilde yaptım; kelebeği yerine takıp akü kutuplarını bağladıktan sonra aracı benzinde rölantide 15 dakika çalıştırdım ve yine benzinde aracı sıkıştırıp yormayacak şekilde 15 dakika şehir içinde gezindim. Rölantide ve gezinirken herhangi bir devir dalgalanması gözlemlemedim. Lpg usta yamağının dediği gibi boğaz kelebeği sonrası ayar yaptırmaya Bursa’ya (Nira Mühendislik) halen gitmedim.
Bizim araçlarda bilgi ekranının solması problemi var, tabii ki benim araçta da var/vardı. Bende ekranı söküp şerit led taktım, şimdi gündüz güneş altında bile canavar gibi ışığı var.
Geçen haftalarda 1.800 kilometre yol yaptım (Mustafakemalpaşa/BURSA-Kayseri, gidiş geliş). Bu yolun %15’i şehir içi, %85’i şehirlerarası. Pompa verisine göre 8,9 litre /100 kilometre gaz yakmışım ( araç bilgisayar göstergesi 7,7 lt/100 km gösteriyordu, ayrıca ortalama hızım 91 kilometre/saat gösteriyordu) , ortalama litre fiyatı 3,30 TL’den 100 kilometrede 3,30x8,9=29,37 TL (kilometrede 29 kuruş yakmış), toplamda 528,66 TL vermişim yakıta (benzin hariç). Benzini de eser miktarda yakıyor ama hesaplama yapmadım. Bu uzun yol seyahatimde dik yokuşları çıkarken baktım araç otomatikten manuele geçmemeye başladı. Aha dedim araç şimdi arızaya geçecek, bizde yolda kalacağız, ama kalmadık tabi. Bunun sebebi de araştırmama göre bizim araçlarda (makyajsız kasa-2004 model) şanzıman yağ soğutucu ünitenin küçük olmasından kaynaklanıyormuş. Eğer makyajlı kasalarınkinden çıkma bir tane bulursam değiştirmeyi düşünüyorum, bir muhtemel yukarda yazdığım otomatik vites arızasını da bu yüzden alıyorumdur. Yani yeterli soğutma olmayınca şanzıman yağı yüksek sıcaklıklarda özelliğini yitirmeye başlıyor.
Benim araçta aldığım kişinin dediğine göre ısı 95 dereceye geldiğinde fan açıyormuş, çift kademeymiş falan filan. Araç uzun yolda şu günlerde 85 derecede sabit duruyor, şehir içi sıkışık trafikte 100-105 civarını hatta bir kezde 110’u gördüm.
Arabamda sunroof var, çift yönlü. Ama kademeler sapıtıyor. Çift yönlerden birinde iken kapatmak istediğimde diğer yöne geçebiliyor, söküp bakmam gerekecek. Tavan kaplaması arkadan sarkma yapmış, onu da elden geçirip yenilemem lazım. Arabaya vatandaş double ekran takmış, geri görüş kamerası takamamış, radyo kolu uyumsuz olduğu için devre dışı. Klimanın gazı yoktu, gaz bastırdım bir ay sonra gaz kalmamış, şimdi tekrar gaz bastık, usta 10-15 gün sonra gel kaçak tespiti yapalım dedi. İki gün önce klima çalıştırayım dedim, baktım sıcak hava üflüyor, aha dedim gaz bitmiş. Dün tekrar klimayı açtım hoppala klima çalışıyor ve buz gibi üfürüyor. Hiçbir şey anlamadım bu işten, neyse usta artık bir şey der.

YAPTIKLARIM:

  1. 10.000 bakımını kaliteli bir yağ ile ve orijinal ekipmanla yapmak,
  2. Silik bilgi ekranına led lamba takmak (resimleri var),
  3. Boğaz kelebeği temizliği,
  4. Fren müşürü değişimi,


YAPACAKLARIM:

  1. Triger değişimi (devirdaim ile birlikte),
  2. Şanzıman yağ kontrol ve değişimi (Mobil LT71141) (kaç litre olduğunu netleştiremedim),
  3. LPG için AFR ayarı yaptırmak,
  4. Farları led yapmak (tabi karşıdakine saygı çerçevesinde),Evet, arkadaşlar biraz uzun oldu ama başkada yaptıklarımı, bildiklerimi, yapacaklarımı sizlerle paylaşamazdım, sizden ricam bu AFR ayarı konusunda bildiklerinizi esirgememeniz, hatta tartışabiliriz de.

kullandığım yağ
thumbnail_detail_1545045372639_ctx-1.jpg

bilgi ekranı
DSC_0133.jpg

artı, eksi yönüne dikkat edip lehim yapıldı
DSC_0137.jpg

şerit ledin arkası kendinden yapışkanlı, benimki deforme olduğundan çift taraflı yapışkan bant kullandım
DSC_0138.jpg

ve sonuç güneş altında görüntü (gündüz çekim)
DSC_0143.jpg