206 Açık Hava Filtresi Uygulaması (Resimli Anlatım)

HaKaN's

Üye
Merhaba arkadaşlar. Bana çok soru geliyor, nasıl yaptın maliyeti ne kadar vs. Ben de konu açmaya karar verdim. Sorulara memnuniyetle yanıt veriyorum tabi ki yanlış anlaşılmasın, diğer arkadaşların da yararlanması için açıyorum.

Not: F
iltre şuan bu şekilde bağlı değil. Sonradan sistemi geliştirdim ve boruyu radyatör hortumundan ayırarak bağladım. Bir ara yeni halini de paylaşırım.​

Monza marka filtre 25TL
Z-tech hava filtre borusu 76mm 15TL
Bana maliyeti : 40TL

Öncelikle ben üzeri kapalı bir filtre tercih ettim, filtre yere bakacağı için yağmur, çamurdan etkilenmesin diye. Benim önerim üzeri kapalı filtre almanız.
Benim filtrem: Monza Hexagon

Üzeri açık tip filtre (önermediğim):

Uygulama:
İlk önce orijinal filtre kutumu söktüm.

Daha sonra temin ettiğim esnek borunun bir ucuna filtreyi güzelce monte ettim.
Hortumun diğer ucunu da orijinal filtre hortumunun ucuna sabitledim.
Filtreyi, aşığıya doğru, soğuk hava alabileceği ve motor ısısından en az etkileneceği şekilde uzattım.
Ardından cırt cırt denilen beyaz materyalle sıkarak sallanmamasını sağladım ve sabitledim.

Uygulanmış hali:

Amaçsızca çekilmiş bir video. Filtreyi uyguladıktan sonra çekmiştik, ses hakkında az çok fikir verebilir..(Çok dik bir yokuşta çekildi):
[TUBE]XifAJKv6rY4[/TUBE]

Not: Ürün Simota'nın 206 için ürettiği kit referans alınarak uygulanmıştır. Filtre ve boru konumu birebir aynıdır. Üstelik çoğu kişiye göre plastik, alüminyuma göre ısıdan daha az etkilenmektedir. Simota kitlerinde alüminyum boru kullanılmaktadır. Ayrıca her türlü montaj şekli denenip, en verimli şekli olan son halini almıştır. Burada amaç, 200TL'den başlayan fiyatlarla satılan Simota kit ile aynı işlevi gören daha düşük maliyetli bir uygulama yapmaktı, keza başarılı olduğuna inanıyorum. Bana toplam maliyeti 40TL oldu.

ALBaYDeMirCaN

Yeni Üye
Öncelikle emeğine sağlık..
Ancak filtre çok aşağıda toz ve çamura çok maruz kalabilir...
Radyatöre cırt kelepçe ile bağlamışsın,sarsıntıdan radyatörüne zarar verebilir diye düşünüyorum.
Ayrıca alt kısım çok boşta kalmış,ses yapma durumu olmuyor mu?

S

street art

Yaa arkadaşlar bizim araçlarda açık hava filtresi hava yakıt karışımını fena etkiliyormuş ???
Vize öncesi egzoz emisyona gittim makine ölçüm yapamadı..
Tamirci çağırdılar hava olayını halletsin diye tamirci bun arabalar beyinli enjeksiyonlu ben yapamam kendi ayarlıyor demiştim yani fazla karışım yapıyormuş açık filtre olunca ...
Bu akordion boru olayından bende yapıp aşağıya sarkıtcam en kısa zmaanda ...

Can106

Yeni Üye
Öncelikle elinize sağlık. Performansta muhtemelen bir artış olmuştur, peki seste bir değişim oldu mu? Sonuçta dizel bir araç kullanıyorsunuz bildiğim kadarıyla