306 Farklı Jant Boyutu

daniel07007

Yeni Üye
Arkadaşlar Peugeot 1998 306 griffe aracını aldım. Yalnız 3 jant 15 inc 195 50 15 lastik kullanıyor. Bir tanesi ise 14 inc jant var. Ben bu 14 lük janta kaçlık teker takarsam diğer tekerlerle dengeleyebilirim? Yardımcı olabilir misiniz?

Serhun

Yeni Üye
Stepne varsa bir kontrol etmeli stepnedeki 15 inch olabilir.
Aşağıdan hesap yapılabilir fakat ölçü tutmayacağından çekme yapar. On veya arka dingil ayni iki tekerlek olmali ABS yoksa

By_Engin

, ANKARA
Arkadaşlar Peugeot 1998 306 griffe aracını aldım. Yalnız 3 jant 15 inc 195 50 15 lastik kullanıyor. Bir tanesi ise 14 inc jant var. Ben bu 14 lük janta kaçlık teker takarsam diğer tekerlerle dengeleyebilirim? Yardımcı olabilir misiniz?
Üyelerimizi tanıyalım bölümünde kendinize bir konu açarsanız sizide tanımış oluruz.

Konuya gelince; aynı dingilde aynı ebat olması lazım, muayenede ağır kusurdur. Yalnızca muayene değil kimsenin tasvip etmediği bir durumdur. Israrla takmak istiyorsanız 195-50/15 e en yakın ebat 185-60/14 tür. Jant genişliklerinin aynı olduğunu varsayıyorum. Farklı ebat lastiklerin hatta farklı marka/model lastiklerin ve hatta farklı yıl üretim yada yıpranması farklı lastiklerin bile yol tutuşu farklı olur. Mesela frene bastınız tekerin birisi yolu tutarken diğer teker kilitlenip kayabilir ve aracı savurabilir. Unutmayın 4 teker üzerinde gidiyoruz yolla başka temasımız yok. Takdir sizin...