306 GTI (XU10J4RS) ile 306 1.8 16V (XU7JP4) Gaz Kelebeği Farkı

CeCoLi

Yeni Üye
Evvel zamanda serviste aracımda temizlik yaparken diğer tarafta motoru rektifiye yapılan 306 gti duruyordu. Bende sökük parçaları incelerken gaz kelebeklerini yanyana getirip kıyas yaptım. Bu kıyası sizlerle paylaşmak istedim... :)

Gaz kelebeklerinin çap farkları çok bariz görülüyor

Solda 306 GTI (XU10J4RS) kelebeği, sağda 306 1.8 16V (XU7JP4) kelebeği

GTI kelebeği resmen güç için yapılmış

Fakat 1.8 16V motorun kelebeği oldukça dar. Genel olarak ekonomik bir yapı amaçlanmış

Buradan bakılınca fark daha da ortaya çıkıyor

bayXzor

Yeni Üye
Yabancı Forumlarda Gördüğüm Kadarıyla Gti Emme Manifoldu ve Kelebeğini Bizim Araçlara Monte Ediyorlar Konu Hakkındaki Görüşleriniz Nelerdir Arkadaşlar (Sorum Özellikle CeCoLi Arkadaşımıza :) )

gogo46

Yeni Üye
fotolara bakınca gti ın kelebek 4 vidalı,1.8 inki 3 vidalı.gti kelebegi 1.8 e takılmaya çalışılsa flanş şart gibi.burdan bakılınca gti ın kelebek tam işlemlik bence fark yaratır gibi.ama 1.8 in oem kelebekte fazla bir işlem yapılamaz gibi görünüyor.tabi fotodan yorum yapıyorum.

CeCoLi

Yeni Üye
Sadece kelebek degismekle yetmez diye dusunuyorum. Komple manifold gaz kelebegi yakit kutugu vs degisirse cok daha iyi olur.

Asus Memopad 7 HD

gogo46

Yeni Üye
Sadece kelebek degismekle yetmez diye dusunuyorum. Komple manifold gaz kelebegi yakit kutugu vs degisirse cok daha iyi olur.

Asus Memopad 7 HD
aynen sadece kelebek degişimi aracı geriye bile götürebilir.zaten biri 70mm digeri 60mm fark çok.emmesiz olmaz.ama 1.8 kelebege ufak işlemler yapılabilir gibi.

CeCoLi

Yeni Üye
1.8 kelebegin on kismi ile arka kismi farkli, ic kisimda daralma var. Belki ic kisim genislerse full throttle da iken fark olur...

Asus Memopad 7 HD

HaKaN's

Üye
Bu 1.8 lerdeki Gaz kelebeğinin üzerinde bir tane sensör var o sensörün adı ne bilen var mı

CeCoLi

Yeni Üye
Hakanim kelebegin ustunde 2 sensor 1 isitici ve rolani valfi var. Senin bahsettigin iat dedigimiz inlet air temperature yani hava giris isisi olcer olabilir mi ? Bogazin icinde kelebegin onunde duruyor. Disaridan bakinca direkt goruluyor...

GT-I9190 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

HaKaN's

Üye
Hakanim kelebegin ustunde 2 sensor 1 isitici ve rolani valfi var. Senin bahsettigin iat dedigimiz inlet air temperature yani hava giris isisi olcer olabilir mi ? Bogazin icinde kelebegin onunde duruyor. Disaridan bakinca direkt goruluyor...

GT-I9190 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
Aynen öyle rolanti valfi değil önündeki ısı olan

gogo46

Yeni Üye
iat senserünü aldatan bir dalga var bende.ing.den arkadaşım göndermişti.

biraz araştırdım kışın sorun olmaz kullanırsın dendi.

cem kelebegin içi degil sadece uç kısmından klapenin çapına kadar genişletilebilir.tabi daha fazla genişletilirsede klape degişmeli.

fark oluyormu???oluyor.tecrübeyle sabit.ama yakıtta biraz artıyor.nekadar çok hava okadar yakıt :p