70 beygirlik 1,4hdi dizel motordan sizce ne kadar güç alınabilir?

huseyinturk

Yeni Üye
Evet arkadaşlar soru belli. Sizce 70'lik 1.4hdi motordan ne kadar güç alınabilir. önce bir cevaplar gelsin sonra örneklerle ne kadar güçlere ulaşıldığını görücez kısmetse :)

81samara18

Yeni Üye
evet 307 1,4 benzin ve dizellerinden neden kaçıyorlar, ne kadar güç veriyor ki bunlar çok mu düşük

Mert

Yeni Üye
güç olarak zaten 70 bg klima açınca bi düşüş olucak zaten ondan sonrada hız beklememek lazım bence benim şahsi görüşüm 1,6 aracın altında motor kullandım mı o araç bana sıkıntı veriyo :)

By_Engin

, ANKARA
Dereceli egzantrik, turbocharger, intercooler, chiptuning, performans filtre, performans egzoz vs... Yaklaşık 140 hp güce çıkabilir diye düşünüyorum.

huseyinturk

Yeni Üye
Dereceli egzantrik, turbocharger, intercooler, chiptuning, performans filtre, performans egzoz vs... Yaklaşık 140 hp güce çıkabilir diye düşünüyorum.
dizel için zor bu işlemlerle bu güç bence. chiptuning ile 90hp'lere kadar çıkıyor anca. Hava filtresinin egzozun pek katkısı olmuyor dizelde. Hadi onlarlada 100 oldu diyelim, dereceli ile 40 hp'lik bir artış zor, dereceli oluyormu dizele onuda bilmiyorum şahsen.

By_Ersin

Yönetici
cadde tipi dereceli egzantirikle 30-40 bg arası alınabiliyor hüseyin .. birde chip attırınca 30 bg ordan yeterli diye düşünüyorum ..

huseyinturk

Yeni Üye
güç olarak zaten 70 bg klima açınca bi düşüş olucak zaten ondan sonrada hız beklememek lazım bence benim şahsi görüşüm 1,6 aracın altında motor kullandım mı o araç bana sıkıntı veriyo :)
Çok sağlıklı bir genelleme değil ama bu. Aracın hissedilir gücünü etkileyen o kadar çok şey varki ağırlık, kasa yapısı, lastik durumları vs bir dünya şey. Ayrıca misal olarak 307'nin 2,0hdi motorları 90hp güç verirken, 1.6hdi'lar 110 hp güç veriyor. Nesilden nesile , motordan motora fark eder bu olay..

By_Ersin

Yönetici
Turboya ellemeden 70'den 140'lar görülebilir yani? Ben satmam o zaman bu arabayı zorda kalmadıkça bir ömür :)
tabi abi şimdi en kötüsü hesap edelim .. cadde tipi sadece egzantirik takar isen diyelimki en kötü 25 bg aldın birde yazılım attırdın ordanda en kötü 25 bg aldın toplamta en kötü 50 bg alıcan aracın zaten 70 bg toplamda 120 bg olacak yetmezmi :) bu en kön taban hesaplama .. ama eminimki 120 bg üstü olur bu iki uygulama ile ... yalnız cadde tipi egzantirik ve yazılım tuzlu olabilir .. bir fiyat araştırması yap istersen ..

huseyinturk

Yeni Üye
tabi abi şimdi en kötüsü hesap edelim .. cadde tipi sadece egzantirik takar isen diyelimki en kötü 25 bg aldın birde yazılım attırdın ordanda en kötü 25 bg aldın toplamta en kötü 50 bg alıcan aracın zaten 70 bg toplamda 120 bg olacak yetmezmi :) bu en kön taban hesaplama .. ama eminimki 120 bg üstü olur bu iki uygulama ile ... yalnız cadde tipi egzantirik ve yazılım tuzlu olabilir .. bir fiyat araştırması yap istersen ..
olsun abi tuzlu olsa ne kadar olcak. Yaksa yaksa yakıcağı 30 kuruş bu işlemlerden sonra , o güçteki araçlara göre her türlü kendini amorti eder yakıtta edilen kardan.
Turboyu değiştirerek 168hp güç alan bir 206hdi var ama o baya baya emek harcamış o güç için.

By_Ersin

Yönetici
olsun abi tuzlu olsa ne kadar olcak. Yaksa yaksa yakıcağı 30 kuruş bu işlemlerden sonra , o güçteki araçlara göre her türlü kendini amorti eder yakıtta edilen kardan.
Turboyu değiştirerek 168hp güç alan bir 206hdi var ama o baya baya emek harcamış o güç için.
sadece turboyu değiştirerekmi 168 hp güce ulaşmış ? vay beee :) iyimiş :) bence o kadarına gerek yok iki işlemle senin işin çözülür ..

Mert

Yeni Üye
Çok sağlıklı bir genelleme değil ama bu. Aracın hissedilir gücünü etkileyen o kadar çok şey varki ağırlık, kasa yapısı, lastik durumları vs bir dünya şey. Ayrıca misal olarak 307'nin 2,0hdi motorları 90hp güç verirken, 1.6hdi'lar 110 hp güç veriyor. Nesilden nesile , motordan motora fark eder bu olay..

ilk egzosla çıkışı rahatlatırsın egzantirik değişimi yapılıp sonra yazılım , sonra hava emişi yani turboyla fabrıkanın el verdiği kadar oynayabilirsin tabiki farbrika motorunda bunları yapınca motor ömrü kısalacaktır. 70 bg güçten aracına bunları uygulandıktan sonra uyguladığın parçalara orantılı güç artımı olacak.ancak araca eklıceğin parçaların orjınal ürünlerle uyumlu ve sağlıklı olacağına önceden araştırman gerekecek.

2.0 motorların 90 bg güç vermesi ve 1.6 ların 110 bg güç vermeside kullanılar parçalar yani turbo egzantirikler ve yazılım üçünün etkisi vardır ama motor ömrü 2.0 ın daha fazla olucaktır.

Ama şunu unutmamalıyız dizel aracın modifikasyon işlemi hem zor hem masraflıdır.

By_Engin

, ANKARA
dizel için zor bu işlemlerle bu güç bence. chiptuning ile 90hp'lere kadar çıkıyor anca. Hava filtresinin egzozun pek katkısı olmuyor dizelde. Hadi onlarlada 100 oldu diyelim, dereceli ile 40 hp'lik bir artış zor, dereceli oluyormu dizele onuda bilmiyorum şahsen.
25hp kadar dereceli egzantrik
30hp kadar turbocharger+intercooler (dizellerde turbo ile %50ye yakın güç alınabiliyor)
10hp performans filtre ve egzoz
20hp chiptuning
Toplam 85hp eder. 70+85=155 hp güç demektir.

Bunlara uygun şekilde motorun güçlendirilmesi gerekir. Gerek motor bloğu, gerek pistonlar, gerekse krank mili vs... Mevcutta turbo varsa, turbosu modifiye edilebilir. Yine 140 hp ye kadar rahatlıkla güç alınabileceği kanaatindeyim.

Dereceli egzantrik; emme ve boşaltma zamanlarını maksimum seviyede tutarak pistonlara alınan hava miktarını artırmaktadır. Hava ne kadar artarsa pistonların sıkıştırma ve patlatma basınçlarıda aynı oranda artacaktır.
Hava filtresi ne kadar iyi geçirirse havayı, pistonların yada turbo beslemenin emişide rahatlayacak ve emme direnci düştüğü için hem motorda vakum basıncı düşecek hemde daha fazla hava alacaktır. Bu da aynı şekilde gücün artması demektir.
Egzoz gazı ne kadar rahat çıkarsa boşaltma direnci düştüğü için motordan yükün bir kısmı daha atılarak güç artışı sağlanacaktır.
Chiptuning fabrika verilerinden kısıtlanan değerlerin kullanılabilir maksimum seviyeye çıkarılmasıyla ateşleme zamanı, avansı, enjeksiyon zamanları vs. ile güç artışı sağlanacaktır.
Mevcutta turbo yoksa turbo besleme ile emilen hava miktarı artacak aynı oranda yakıt artırılacak ve güç artışı sağlanacaktır. Mevcut turbo var ise turbo basıncı artırılarak, headers vs gerekli modifikasyonlarla güç artışı sağlanacaktır.

Bu verileri göz önünde bulundurursak imkansız değil. Ne kadar ekmek o kadar köfte :)

gokayy

Yeni Üye
Cadde tipi egzantirik ile 25 bg alması imkansız gibi birşey benim şahsi fikrime göre yazılım ile 75 bg en en iyi şartla 100 bg oldu desek filtreden 3-4 bg alabilirsin paraya kıyıp cok sağlam egzoz sistemi ile 120 gibi birşey olabılır.
intercooler + turbo buyutme +s3 dv+stage 2 yazıım ile stage 2 ye cıkarırsınız arabayı onunda kac verıcegını tam olarak bılmıyorum
benım fıkrım bu yonde

birde hüseyin abi bu ısın masrafını dusunmektede fayda var :D

By_Ersin

Yönetici
Cadde tipi egzantirik ile 25 bg alması imkansız gibi birşey benim şahsi fikrime göre yazılım ile 75 bg en en iyi şartla 100 bg oldu desek filtreden 3-4 bg alabilirsin paraya kıyıp cok sağlam egzoz sistemi ile 120 belkı olabılır belkı dıyorum hala
intercooler + turbo buyutme +s3 dv ile stage 2 ye cıkarırsınız arabayı onunda kac verıcegını tam olarak bılmıyorum
benım fıkrım bu yonde
sadece tek bir örnek vereceğim eski üyelerimizden ümit armatlı vardı hatırlarsanız .. adamda sadece cadde tipi egzantirik vardı adam aksı kırdı kalkışta :) hatırlarsın sende vardın... imkansız olurmu hiç gökayım ..

Mert

Yeni Üye
Evet arkadaşlar soru belli. Sizce 70'lik 1.4hdi motordan ne kadar güç alınabilir. önce bir cevaplar gelsin sonra örneklerle ne kadar güçlere ulaşıldığını görücez kısmetse :)
bence kendi görüşüm dizel turbo büyütme modifikasyon ile uğraşmazdım aynı kalitede benzinli bi aracı turbolamak daha mantıklı bence :) hem masrafı ve daha az zamanda yol alınırdı.

gokayy

Yeni Üye
sadece tek bir örnek vereceğim eski üyelerimizden ümit armatlı vardı hatırlarsanız .. adamda sadece cadde tipi egzantirik vardı adam aksı kırdı kalkışta :) hatırlarsın sende vardın... imkansız olurmu hiç gökayım ..
abım ümit abinin aracta yazılım fıltre egzoz egzantirik vardı benzinliydi birde nasıl kalkmaya calıstıgınıda biliyorsun :D :D :D

By_Ersin

Yönetici
abım ümit abinin aracta yazılım fıltre egzoz egzantirik vardı benzinliydi birde nasıl kalkmaya calıstıgınıda biliyorsun :D :D :D
:) :) yazılım yoktu ümitle bu konuyu çok tartıştık .. adamlar sadece kapat taşlamış ekzantirik takmış :) neyse işte ben idda ediyorum cadde tipi ile en kötü 25 bg alınır .. en kötü yazılım attırsa 25 de ordan :) al sana 50 bg ..

HaKaN's

Üye
Hüseyin git sat arabayı motora harcıycağın paranın üzerine 1-2 daha koy 1.6 110'luk 307 al gitsin neyin kafasını yaşıyorsun yahuu

3

307bursa

valla arkadaşlar zamanında ben bu konuyu çok araştırdım araçtan istediğin gücü almak mümkün ancak aşırı masraflı bir uygulama arabanın orjinali 1.4 70 hp bunu dediğiniz işlemlerle dereceli egzantrik chip ve güzel bir egsoz sistemiyle almak mümkün ama iş bunlarla bitmiyor motoruda bu yaptığın uygulamalara göre ayarlatman gerekiyor turboyu ya değiştirecen yada oynatacan pistonlarla oynaman lazım en önemliside bu aracı durdurabilmen için disklerini balatalarını spor sistemlerle değiştirmen lazım malum o aracı orjinal fren sistemiyle durduramazsınız yani kısacası sağlam bir para harcamayı ve arabanın her türlü motor ve yürüyen aksamıyla oynamayı göze alabilirseniz bu iş olur ve sonuda yoktur harcadığınız paranın ve emeğin karşılığını mutlaka alırsınız