Bu Sisteme Anfi Önerisi ?

Piyanist89

Yeni Üye
S.a Arkadaşlar Aracıma Yeni Bir Sistem Kurdum. Ama Tam Verim Alamadım Bunun Anfiden Kaynaklandıgını Düşünüyorum.

Sistemdeki Donanımlar :

Pioneer 3650 Uİ 2 Rca Teyp
Pioneer 6995S 2 Takım Hoporlör ( 600 Watt 100 Rms 5 Yollu )
Pioneer Tss-20 1 Takım ( 50 Rms )
Jbl Gt650C Mid 1 Takım ( 150 Watt 50 Rms )
Pioneer Subbas 30 Cm ( 1400 Watt 400 Rms )
Edison 505a 5 Kanal Anfi ( 900 Watt 4 Ohm 4x50 Rms )

Bütün Bu Saydıklarım Tek Anfiye Baglı. Çok Yüklendigim İçin Anfi Isınıyor. Yüksek Sesde Distratiyon Yapıyor.

Bu Sistem İçin Önerebilecegin 4 Kanallı Stereo Anfi ve Tek Kanal Mono Anfi Var Mı ?

Pioneer 6995s Ler 4 Ohmda 100 Rms İle Çalısıyor. Anfinin 4 Ohmda 75 80 Rms Vermesi Yeter Mi Yoksa 100 Rms Veya Üstümü Olması Gerekir ?

CeCoLi

Yeni Üye
Sound magus vs 90.4 gibi bir amfi isini gorebilir. Bas içinde cadence csa650 veya sound magus dk600 olabilir...

Zaten o kadar hoparloru o amfiye bağlamak karincanin sirtina 1 kg koymak gibi olmuş :) kesmeden çalabilmesi bile iyi :) :) :)

Asus Memopad 7 HD' den gönderildi

Piyanist89

Yeni Üye
peki 4 ohmda 4 x75 diyor. 2x 150 diyor. Şimdi bn 2 takım 4 ohmda kolon baglayacagım için o iki kanala 150 rms mi vermiş olcak ?

CeCoLi

Yeni Üye
peki 4 ohmda 4 x75 diyor. 2x 150 diyor. Şimdi bn 2 takım 4 ohmda kolon baglayacagım için o iki kanala 150 rms mi vermiş olcak ?
4 kanal amfiyi ister 3 istersen de 2 kanal olarak calistirabilirsin. 4 kanal amfiyi kendi içinde 2 ayri amfi olarak düşünebilirsin. 4 kanal olarak 75 er watt mid veya oval bağlanabilir, 2 kanali koprulenip yani birleştirilip 4ohmda 150 watt olarak bass ve diğer 2 manalara normal hoparlörde bağlanabilir. Yada kuvvetli hoparlör var ise bir çift olarak 2 kanaldan 150 ser watt beslenebilir. Tabi bu güçleri senin verdiğin ornek üzerinden giderek acikladim. Her amfinin değerleri farklidir.

Piyanist89

Yeni Üye
Köprüleme İşlemi ile Rms Yükseliyor. Köprüleme Nasıl Yapılır Onuda Bilmiyorum Ya =) Ben Şu Şekilde Yorumlamıştım.Sound Magus 90,4 'ün Özellikleri Üzerinden Örnek Vereyim.

• 4 Ohm Yük 4CH x 90W
  • 2 Ohm Yük 4CH x 110W
  • 4 Ohm Yük 2CH x 180W (14.4VBridge)

Anfi 4 Kanal

Köprülemeden

1-2-3-4'üncü kanallara 4 ohmluk bir hoporlör baglarsam. bana 90w rms verecek.
eger ki 1 ve 2. Kanala 4 ohmluk bir hoporlör baglarsam. diger kanalları boş bırakırsam. bana kanal başına 180 w rms verecek. diger 2 kanal boş kalcagı için ordaki gücü 1 ve 2. kanala aktarır diye düşündüm.Yanlış düşünmüşüm =)

Peki Bu Köprüleme nasıl yapılır ? anfiye veya diger ürünlere hoporlör vs. gibi donanımlara zarar verir mi yoksa normal birşey mi ?
artı olarak 6995s ler 4 ohm bu farklı bir baglantı ile 2 ohm düşürülebilirmi yapacagım için degil sadece merak ettim. hoporlör üzerinde 4 ohm yazıyor. bunu anfiye bagladıgımızda hoporlör mü belirliyor yoksa anfimi ?

CeCoLi

Yeni Üye
Koprulemek demek 2 kanalin gücünü birleştirip tek kanalmis gibi calistirmaktir. Mesela vs 90.4 un tek kanali 4 ohmda 90 2ohmda 110 watt ise bunu koprulersek 2 ohm üzerinde toplanır yani 110*2=220 watt olur ama bu 220 w 4 ohm da oluşur. Çünkü her iki kanalin iki ohm uzerinde birleştirip 4 ohma ulasmayi sağlar. Koprulemek için bir kanalin artisindan diğer kanalin eksisine baglanti yapilir. Genel olarak bildiğim kadarıyla sol kanalin artisi ile sağ kanalin eksisine bağlanti yapilir. Zaten genelde amfinin üstünde gösterimde olur...ama kaprulenmis cikisa 2 ohm kolon baglayamazsin. Bunu kullanım kilavuzunda belirtir. İste bu noktada koprulenmis cikisa 2 ohm kolon baglarsan amfi zorlanir kesme yapar. Yani kolonun omazi önemlidir...

Ayrıca mesela 2 tane 4 ohm kolonu paralel olarak tek cikisa bağlarsan 2 ohma düşmüş olur.

Piyanist89

Yeni Üye
Koprulemek demek 2 kanalin gücünü birleştirip tek kanalmis gibi calistirmaktir. Mesela vs 90.4 un tek kanali 4 ohmda 90 2ohmda 110 watt ise bunu koprulersek 2 ohm üzerinde toplanır yani 110*2=220 watt olur ama bu 220 w 4 ohm da oluşur. Çünkü her iki kanalin iki ohm uzerinde birleştirip 4 ohma ulasmayi sağlar. Koprulemek için bir kanalin artisindan diğer kanalin eksisine baglanti yapilir. Genel olarak bildiğim kadarıyla sol kanalin artisi ile sağ kanalin eksisine bağlanti yapilir. Zaten genelde amfinin üstünde gösterimde olur...ama kaprulenmis cikisa 2 ohm kolon baglayamazsin. Bunu kullanım kilavuzunda belirtir. İste bu noktada koprulenmis cikisa 2 ohm kolon baglarsan amfi zorlanir kesme yapar. Yani kolonun omazi önemlidir...

Ayrıca mesela 2 tane 4 ohm kolonu paralel olarak tek cikisa bağlarsan 2 ohma düşmüş olur.

köprüleme işlemi 2 ohm üzerinden hesaplanıyor ve köprüleme yapılınca 4 ohm çıkış veriyor dogrumu anladım ?
öyleyse dediginiz gibi 2 ohmda 110 watt veriyor 110x2 = 200 watt rms olur.
peki köprülemede 2 ohm hoporlör baglayamazsınız dediniz.

şuanda 6995sler anfide şöyle baglı

bir takımının sag ve sol'unun artı ve eksisi 1 kanal'a giriyor. bu şekilde pararlel baglantı olmuş ve 2 ohm'a düşmüş oluyor degil mi ? peki 2 ohm'a düşüyorsa bu hoporlörü ben köprüleme yapıp baglayamam dogru mudur ?

bende 2 takım 6995s var. baglantı şekli dedigim gibi
1.takımın sag ve sol'un + ve - leri 1.kanala giriyor
2.takımın sag ve sol'un + ve - leri 2. kanala giriyor.

toplamda 2 takım ( 4 adet hoporlör ) 2 kanalı kapatmış oluyor.bu şekilde 2 ohmda çalısmıyor oluyor dogrumudur ?

öylese benim 1.takım
sag hoporlörü 1. kanala + - baglancak sol hoporlör ise 2.kanala +ve - leri baglancak

2. takım'ın

sag hoporlörü 3. kanala + - baglancak sol hoporlör ise 4.kanala +ve - leri baglancak

ozmn 4 ohmda çalısır. ama anfi 4 kanal bütün kanalları kapatmış olurum bu sefer mid ve tss20 tizleri baglayamam.