EGR ve manifold kurum temizliği hakkında

EMİRYAŞAR

Yeni Üye
merhabalar,

HDİ aracımda bir süredir rolantide titreme sorunum var, araştırdığım ve sorduğum kadarıyla motor takozundan ve EGR / manifold kurumlanmasından olma ihtimali olduğunu tespit ettim. İşe EGR ve manifold kurum temizliği ile başlayayım motora da faydası olur diyerek bugün MEPA yetkili servisi aradım, aldığım cevap EGR / manifold temizliği diye birşey yoktur bugüne kadar bizde böyle bir işlem yapılmamış eğer bir sorun varsa EGR / manifold değiştirilir oldu. Şimdi 1 haftadır araştırıyorum, kurum temizliği, egr / manifold temizliği, egr iptali vs. bir sürü makale var forum konusu var bunların hepsi yalan mı? bu işlemler yapılıyorsa sağlıklı mı? nerede yapılabiliyor? yardımcı olursanız sevinirim.

gogo46

Yeni Üye
egr,emme,araboru,cooler temizligi yapılır.

servisin işine gelmemiş.aracınız 107hdi galiba.egr.arıza ışıgı yakıyormu.eger yakmıyorsa conta ile körletin egr den kurtulun derim.

EMİRYAŞAR

Yeni Üye
evet araç 107 HDİ (namı değer minik kedim :) ) arıza ışığı yakmıyor, sorunum sadece rolantide aracın fazla titreme yapması. Araştırdığım kadarıyla EGR iptali mekanik ve yazılımsal işlem gerektiriyor ve bu işlemlerin ilerde başka sorun oluşturup oluşturmadığından emin değilim. Bu işlemleri yapacak avrupa yakasında işinin ehli bir usta biliyormusunuz?

gogo46

Yeni Üye
evet araç 107 HDİ (namı değer minik kedim :) ) arıza ışığı yakmıyor, sorunum sadece rolantide aracın fazla titreme yapması. Araştırdığım kadarıyla EGR iptali mekanik ve yazılımsal işlem gerektiriyor ve bu işlemlerin ilerde başka sorun oluşturup oluşturmadığından emin değilim. Bu işlemleri yapacak avrupa yakasında işinin ehli bir usta biliyormusunuz?
arızaışıgıyakmıyorsa

manuel iptal yeterli olur.sonuçta arıza yakmıcagı için,yazılımsal iptale gerek yok.

egr nin pek rolanti ile alakası yoktur.bence egr iptal işlemi yapılırken emme ve araborularıda temizletin.aracın km.si nedir bilmiyorum ama yakıt filtresinide orj.degiştirip birde whürt enjektör temizlici kullanın derim

EMİRYAŞAR

Yeni Üye
araç 139.000 KM de yağ, yağ filtresi, yakıt filtresi, polen filtresi henüz 15 gün önce değişti ancak bir düzelme yok maalesef, bu hafta birde enjektörleri bakıma alacağım bakalım bir düzelme olacak mı. egr ve emme manifoldunu temizleme işini ben yaparım diyen usta bulamadım maalesef zahmetli olduğunu ve HDİ motorda yeri itibariyle daha da zahmetli olduğunu söylüyor usta bir ilaç atayım depona halledelim dedi ama attırmadım tabii :) bu işlemlerden fayda gelmezse motor kulaklarına girmeyi planlıyorum. egr iptalini de bu arada hallederim sanırım. Yalnız güveneceğim usta bulma sorunum devam ediyor maalesef, bana MEPA yakındı onunda verdiği EGR cevabından sonra gidesim gelmiyor. Usta tavsiyelerinizi bekliyorum bu durumda :) teşekkürler.

gogo46

Yeni Üye
anadolu yakasında servis konusunda cem yardımcı olur.eger iptal ederseniz bir daha ugraşmak zorunda kalmazsınız.

benim tavsiyem yakıt filtresini degişin ve whürt enjektör temizlici ile birlikte bir uzun yol yapın derim.mazotuda kesinlikle shell nitro kullanın.kurtulabiliyorsanız kat.danda kurtulun :) bence enjektörleri söktürmeyin.

EMİRYAŞAR

Yeni Üye
teşekkür ederim, o zaman sıra değişti söylediğiniz gibi enjektör temizleyici ve egr iptali ile başlayacağım, aracı aldığımdan bu yana shell nitro kullanıyorum ancak benden önceki sahibinin kötü mazot ve devirsiz kullanım yüzünden aracı nefessiz bıraktığı kesin gibi. ben biraz titizim kulağım da fazla iyi duyuyor aracı iyice yenilemeden rahat etmeyeceğim sanırım, ama şu işler bitse de ufaklığa biraz şekil versem diye sabırsızlanıyorum. İlk defa bu kadar küçük bir araç kullanıyorum ama sevdim keratayı oyuncak gibi vallahi :)) biraz zaman geçirmek istiyorum onunla bu sebeple iyice sıfır ayarına yaklaştırmalıyım :) O ZAMAN SON BİR SORU: egr ve kat iptalinden sonra egzoz muayenesine takılma ihtimalim nedir sizce?

gogo46

Yeni Üye
kat.içini boşaltıp yerine tak ne muaynede nede emisyonda sorun yaşamazsın

bir sıra çok düşündügüm bir araçtı ama cooler olmaması pek işime gelmemişti.arada benzinlisininde fiyatlarına bakıyorum.c1 veya 107 fark yapmaz benim için

küçük araba bende severim küçük ama etkili.buda benim konum bagzı şeyleri sizde yaparsanız.hem zevkli hemde uzun ömürlü işler çıkar ortaya
http://www.peugeotteam.com/9658-gogo46-nin-pikasi.html

EMİRYAŞAR

Yeni Üye
Bu linki iyiki verdiniz güzel fikirler edindim😄 Bide uğraşacak birşeyler daha çıktı bana tabii özendim biraz pikaçu ya😄 Haftaya kolları sıvayayım en iyisi bakalım benim kedicikten ne çıkarabiliriz ortaya😄 Teşekkürler gogo.

Son düzenleme:

CeCoLi

Yeni Üye
Bu kurum temizligi olayini Taner usta yapabilir diye dusunuyorum. Bir sorayim kendisine doneyim. Siz ne tarafta ikamettesiniz ?

GT-I9190 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

EMİRYAŞAR

Yeni Üye
Cecoli, yardımcı olursan çok sevinirim, bilgi bekliyorum teşekkürler. Bahçelievler de ikametim ama iyi ve çalışkan bir usta için neredeyse fizana bile gidecek durumdayım :))

Birkan61

Yeni Üye
oo neresinden güzide semtimin :)

eski aracıma egr ve emme manifoldu temizliği yaptırmıştım bende 1.3 multijetti

araç rahatladı, yüksek devirlere soluksuz yürümeye başladı, yakıtı azaldı, 2.viteste anlamsız bi vibrasyon vardı o gitti, alt devir iyileşti daha iyi toparlıyor araba

kesinlikle tavsiye ederim

mepa servisine benim arabayı götürdüm adamlar neredeyse 406 görmemiş triger kayışı için inanılmaz bi rakam istemişlerdi :) biraz muhabbet edince uzaklaştım oradan.. İş yerimde mepa ile aynı caddede kalıyor yanyolda

imkanınız varsa enjektör temizliğinide yaptırmanızı tavsiye ederim uygun bir zamanda

bunları yaptırdıktan sonra aracım sıfır motorlu gibi olmuştu

Serhun

Yeni Üye
Bende 406 varken servisten ayrılan ustalarım vardı Maslak da. Garantisi bittikten sonra yetkili servise gitmeyen araçlardan olduğu için 406 yı bilmiyorlar gercekten.

Birkan61

Yeni Üye
Bende 406 varken servisten ayrılan ustalarım vardı Maslak da. Garantisi bittikten sonra yetkili servise gitmeyen araçlardan olduğu için 406 yı bilmiyorlar gercekten.
Maslak paris oto'daki dursun usta mahalleden komşum abi :) bende ona gidiyorum devamlı.. Kendisindede 406 olduğu için ayrı bir gönül rahatlığı ile gidiyorum. Cumartesi günü kayışları değişmeye gideceğim hatta bazı bağlantı borularınıda yenileyeceğim

EMİRYAŞAR

Yeni Üye
Yayla ya çok yakınım, güzidedir gerçekten :) Mepa ile telefon görüşmem oraya gitmemem gerektiğini çok güzel anlattı zaten bana. Araç bozulsun gel öpelim diyorlar resmen :)) yemezler.

406 yı bilmiyorlarsa 107 hiç bilmezler diye düşünüyorum, yolda giderken ne sevimliymiş veya bu ne ola ki arabamı acaba ??? bakışları ile çok karşılaşıyorum, açıkçası serviste de aynı muameleyi görmem kuvvetle muhtemel gibi geliyor. İnternet üzerinden de baktığımda çok bilgi yok araçla ilgili nede olsa sıfırı yok.

EGR ve kat iptalini yaptırmaya karar verdim zaten ama enjektörleri önce bir Würth ün ürünüyle temizlemeyi deneyeceğim sonrasında egr ve kat iptali yaptırıcam, temizleyip bir daha kirletmeyeyim diye sıraya böyle koydum . Memnun kalmazsam enjektörler için Güngören tarafında Bosch servis varmış oraya uğrayacağım. Biraz gürültülü çalışıyor onu çok sorun etmiyorum dizel işte deyip geçiyorum da şu rolantideki titreme çok canımı sıkıyor gerçekten. Düzelene kadar uğraşmaya devam.

Son düzenleme: