Egzoz Dumanı Rengine Göre Arıza Tespiti

By_Engin

, ANKARA
SİYAH DUMAN (KARA DUMAN) : İs ve yanmamış karbon nedeniyle meydana gelen zengin karışımların sonucunda oluşur. Yakıt yanarken yeterli derecede hava bulunmayışı ve diğer nedenlerden oluşur. Bu nedenler :


 • Motorun fazla yüklenmesine bağlı olarak fazla yakıt gelmesi.
 • Kısıtlı hava akımı veya tıkanmış hava filtresi.
 • Düzensiz yakıt püskürtülmesi veya patlama hücresine düzensiz yakıt girmesi.
 • Enjeksiyonun gecikmesi, yani güç püskürtme.
 • Enjeksiyonun başlamasıyla yakıtın ateşlemesi arasındaki sürenin kısa oluşu. Bunun neticesinde havayla yakıt iyice karışmadan ateşleme meydana gelir.
 • Düşük kompresyon basıncı.
 • Fazla yakıt püskürtme veya atomize olmadan damlama.

MOTORUN FAZLA YÜKLENMESİ : Siyah duman motorun fazla yüklenmesinin tipik bir sonucudur.Gönderilen ilave yakıt havayla karışıp yanacak vakit bulamamaktadır. Egzoz subapları açıldığı zaman fazladan gelmiş olan yakıtın yanması tamamlanmadığı için siyah duman oluşur. Bu tamamen yakıt hacmiyle ilgili olup hangi yakıt kullanılırsa kullanılsın meydana gelir.

KISITLI HAVA AKIMI : Yetersiz hava, hava filtrelerinin tıkanması, iki zamanlı motorların deliklerinin tıkanması veya egzoz susturucularının tıkanması sonucunda görülür. Yanma için gerekli hava az olunca daha fazla yanar ve bir motorun duman çıkarmadan taşıyabileceği yük miktarı azalır.

YAKIT PÜSKÜRTÜLMESİ : Enjektör meme deliklerinin tıkanması veya bozulması yakıtın silindirde düzensiz olarak dağılmasına neden olur. Bu da duman yapan zengin karışımları meydana getirir. Çok yüksek enjektör basınçları veya çok düşük yakıt yoğunluğu o kadar ince bir sprey oluşturur ki bunun havanın içine yeterince karışması mümkün olmaz . Memeden uzakta bulunan hava yanma işlemine katılmaz, yakıt az havayla yanar ve siyah duman oluşur. Kısmen tutuk bir enjektör iğnesi enjeksiyon zamanını değiştirir ve duman meydana getirerek çalışmayı bozar, buda yakıtla havanın kötü karışmasının bir sonucudur.

GEÇ ENJEKSİYON : Yakıtın geç enjeksiyonu geç ateşlemeye sebep olabilir, bu durumda yakıt tam olarak yanmaz ve siyah duman oluşur. Ateşleme çok geç olup eksik yanma olduğu takdirde "beyaz duman" (Buharlaşmış yanmamış yakıt) meydana gelir. Motor iyi durumdaysa enjeksiyon vaktini ileri almak, beyaz dumanı yok edebilir.

MAVİ DUMAN : Mavi duman yakıtla ilgili değildir. Bu fazla miktarda motor yağının ateşleme hücresine gelerek yanması sonucu oluşur. Bunun sebebi de, yağ segmanlarının aşınması, subap kayıtlarının aşınması veya turboşarj şaft keçesinin eskimesidir. Yağ seviyesinin çok yükseldiği yağ banyolu hava filtreleri de motora yağ sızdırabilir. Duman oluşturan bu sebeplerin yakıt kalitesiyle ilgisi yoktur.

BEYAZ DUMAN : Dumanda beyaz rengi, egzozda bulunan yakıt parçacıkları verir. Genel olarak beyaz duman soğuk çalışma sonucunda oluşur. Soğuk bir motor ısınana kadar beyaz egzoz gazı; başlangıçta içindeki su buharının yoğunlaşması sonucu beyaz duman gözükür.
Beyaz duman aşağıdaki durumlarda görünür;


 • Motorun fazla ısınması.
 • Eksik yanma ( Genellikle geç enjeksiyona bağlı ).
 • Silindir duvarlarına yakıt spreyi çarpması,soğuması ve birikim yapması.
 • Düşük kompresyon .
 • Az uçucu yakıt.
 • Düşük seton numarası ( ateşlenmenin çok gecikmesi ).
 

CeCoLi

Yeni Üye
Paylaşım için teşekkürler. Egzoz gazı çok önemlidir fakat kışın çıkan beyaz duman havanın soğuk oluşundan dolayı biraz normaldir. Fakat bazı kişiler normal olan bu durumu anormal sanıp kuruntu yapabiliyorlar :)
 
Üst