Emme ve Egzoz Sistemleri

By_Ersin

Yönetici
1-) emme ve egzoz sistemlerinin tanımı
Emme sistemi, hava filtresi ve emme manifoldundan oluşur. Emme filtresi silindirlere girmeden önce yakıt ile karışan havayı temizler. Manifold ise yakıt hava karışımını silindirlere eşit olarak dağıtır.
Egzoz sistemi egzoz borusu egzoz manifoldu ve egzoz susturucusundan meydana gelir. Manifold silindirlerden egzoz gazını toplar ve egzoz borusundan atmosfere atar, susturucu ise egzoz gazının dışarı atılması sırasında ortaya çıkan sesi azaltır.

2-) hava filtresi
Temiz hava doğal olarak toz içerir. Emme sırasında hava içindeki tozlar silindirlerin içerisine girer ve silindirlerde aşınma meydana gelir ve de toz yağa da karışabilir. Bu durum motorun ömrünü azaltır. Bu nedenle emme havası silindirlerin içine girmeden birlikte getirdiği tozlar mutlaka havadan ayrılmalıdır.
2-a-) Hava Filtresi Çeşitleri :
2-a-1-) Kağıt Tip Hava Filtresi2-a-2-) Düşey Akışlı Tip Hava Filtresi

2-a-3-) Siklon Tip Hava Filtresi

3-) manifoldlar
3-a-) Emme Manifoldu :
Emme manifoldu karbüratör tarafından hazırlanan hava yakıt karışımını silindirlere dağıtır. Emme manifoldu diğer malzemelere nazaran ısıyı daha etkin bir şekilde yayan alüminyum alaşımdan yapılmıştır.
3-b-) Egzoz Manifoldu :
Egzoz manifoldu silindirlerden dışarı atılan egzoz gazlarını toplar ve egzoz borusuna gönderir.
3-c-) Egzoz Borusu :
Egzoz borusu egzoz gazlarını egzoz manifoldundan alıp atmosfere gönderen çelik bir borudur.
3-d-) Egzoz Susturucusu :
Egzoz gazı motordan yüksek basınçta ve yüksek sıcaklıkta dışarı atılır. Bu gazlar atmosfere verilirse aniden genişlemek ister ve yüksek bir patlama sesi ortaya çıkarır. Bu nedenle egzoz gazları susturucunun içinden geçerken basıncı düşürülür ve soğutulur.
3-e-) Katalitik Konvertör :
Katalitik konvertör egzoz gazları içerisindeki CO, HC ve NOx miktarını azaltır. İki tip katalitik konvertör vardır; monolitik tip ve pelet tip.


 

CeCoLi

Yeni Üye
Paylaşım için teşekkürler. Emme ve egzoz sistemleri motorun önemli sistemlerinden biridir. Ayrıca egzoz yolu üzerindeki katalitik konvertör doğaya daha az atık gaz bırakmak amaçlı yapılmış bir filtrasyon sistemidir.
 
Üst