Fotoğraf makinesi, fotoğrafçılık, çekim teknikleri vs herşey...

CeCoLi

Yeni Üye

Her ne kadar forumumuz otomobil forumu olsada sahip olduğumuz araçlarımızın resimlerini çekme konusu giderek ilgi çeken ve birçok göz tarafındanda takip edilen bir konudur. Bundan mütevellit olarak fotoğrafçılık üzerine çeşitli bilgileri buradan paylaşarak bu konudaki bilgi ihtiyacımızıda karşılamış oluruz...

Ayrıca forumumuzda çeşitli konularında bilgi birikiminin bulunması hem üyelerimiz hemde sitemiz adına katkı sağlayacağına inanıyorum. Faydalı paylaşımlar diler ve konuya başlangıç yaparım :)

Fotoğrafçılık

Fotoğraf çekmek kimi için bir hobi, kimi için bir ihtiyaç, kimi içinde ticari gelir kaynağıdır. Fotoğrafçılık bir nevi doktorluk gibidir ve kendi içinde çok çeşitli dallara ayrılır. Ben artık öğrendim diyemeyeceğiniz, zaman geçtikçe tecrübeyle mukabil giderek gelişen bir konudur. Her fotoğraf çektiğinizde ördüğünüz duvarın üzerine bir tuğla daha koyarsınız ve bunun sonu yoktur.

Forumumuza dönersek en dikkat çeken nokta ise otomobil fotoğrafçılığıdır. Tabi bu dalda güzel resimler alabilmek için öncelikle makineyi lensleri çekim tekniklerini vs bilmek gerekir. Kimisi çok basit bir makine ile harikalar yaratabilirken, kimisi elinde bulunan üst seviye makine ile hayal kırıklığına uğrayabilir. Bu noktada ünlü fotoğraf sanatçısı Ara Güler' in bir cümlesinden alıntı yapmak istiyorum...

"En iyi makina en iyi fotoğrafı çekseydi, en iyi daktiloya sahip olanda en iyi romanı yazması gerekirdi"

Buradan anlayacağımız üzere elimizde bulunan materyeller ne olursa olsun önemli olan kişi, kişilik, yetenek, ruh, yaratıcılık, emek vb olması gerektiği gibi, olması gerektiği kadar kullanılır veya yerine getiririlir ise başarılı bir sonuç ortaya çıkar...

Şimdi gelin fotoğrafçılığa, fotoğraf makinemizi tanıyarak başlayalım.

Fotoğraf makineleri kendi içinde sınıflara ayrılır. Bunları giriş seviyesinden profesyonele doğru tanıyalım öğrenelim. Unutmadan söyleyelim ki artık günümüzde filmli makineler kullanılmadığından kısa ve öz bir şekilde dijital fotoğraf makinelerini tanıyacağız;

1) Küçük boyutlu (Compact) makineler

Aşağıda resimde görülen makine boyut olarak en ufak yapıda ve cepte çantada vs rahatça taşınabilecek, basit bir makinedir. Genel olarak bas-çek prensibinde kullanan amatör kullanıcılara yöneliktir. Manuel kullanım özellikleri pek bulunmaz. Zaten hitap ettiği kullanıcılarda bu özelliklere de pek ihtiyaç duymazlar. Kendi sınıfında çeşitli boyutlarda çeşitli özelliklerde birçok model bulunmaktadır.

2) SLR Like (Objektifi değişmeyen) makineler

Aşağıda görüldüğü üzere SLR Like makineler ise kompakt makinelere nazaran genelde daha hacimli ve daha çok zooma sahip değişmeyen orbejtife sahip olurlar. Bunların bazı gelişkin modelleri hem boyut hem özellik hemde objektif kullanma özellikleri bakımından az sonra tanıyacağımız SLR makinelere çok benzerlik gösterirler. Alt versiyonları orta boyutta olup zoomları kompakt makineler gibi elektroniktir. Ama üst versiyonlarında zoom için halkayı çevirerek elinizle kontrol sağlarsınız. İhtiyacınıza göre netlik bile elinizin altında bulunan ayrı bir halka ile kontrol edilebilir...

SLR makinelere çok yakın forma sahip olan bir modele örnek

3) SLR (Objektifi değişebilen) makineler

SLR ismi Single Lens Reflex kelimelerinin baş harflerinden meydana gelmekte olup profesyonel türde olan üst seviye makineleri tanımlar. Bu sınıftada yine kendi içinde kademelendirme olup dörde ayrılmaktadır. Bunlar;

Giriş seviyesi
Orta seviye
Orta üst seviye
Üst seviye

Bu makinelerin en büyük özellikleri profesyonel yapıda olduklarından objektifleri değişebilmesi, vizörde (bakaç) gerçek görüntüyü görebilmek ve ışığı alıcıya düşürmek için ihtiyaç olan hareketli perde, her türlü özelliği üzerinde barındıracak büyük bir yapı ve ihtiyaç olarak birçok ek aksesuarın bulunabilir olmasıdır. Sizin amacınız ne ise ona uygun lens alıp en yüksek verimi alırsınız. Bu noktada makine ve lensler için çok çeşitli markalar ve modeller bulunmakta olup çeşitli fiyatlara bulunabilmektedir.

- Giriş seviyesi

Nikon D3100

- Orta seviye

Nikon D90

- Orta üst ve Üst seviye

Önde orta üst seviye Nikon D700
Arkada üst seviye Nikon D3

CeCoLi

Yeni Üye
Sizler için "özgün" olarak hazırladığım başlangıç makalemdir... Devamı zamanla gelecektir :)

By_Engin

, ANKARA
Eline sağlık Cem, fotoğrafçılık konusuna buradan devam ederiz. Aslında konuları ayrı başlıklar altında değerlendirmekte iyi olabilir. Örneğin diyafram öncelikli çekim bir konu, enstantane öncelikli çekim bir konu, ISO (ASA) nedir, görüntüyü bozmasına rağmen neden tercih edilir gibi başlıklar altında olabilir.

CeCoLi

Yeni Üye
Eline sağlık Cem, fotoğrafçılık konusuna buradan devam ederiz. Aslında konuları ayrı başlıklar altında değerlendirmekte iyi olabilir. Örneğin diyafram öncelikli çekim bir konu, enstantane öncelikli çekim bir konu, ISO (ASA) nedir, görüntüyü bozmasına rağmen neden tercih edilir gibi başlıklar altında olabilir.
Esasında bende aynı şeyi düşündüm ama açtıkça kabak çiçeği gibi açılacak bir konu ucu bucağı yok. Sonra kaybolmayalım içinde dedim :)
Bunun için ayrı bir bölüm bile oluşturulabilir esasında da gerekir mi gerekmez mi tam emin olamadım...

MDeniz

Yeni Üye
eline sağlık abi başa mustafanın yeri de yazarsan D::D:D valla çok güzel oldu ne yalan söyleyim bayıldım fotolarımı burada paylaşırım artıkın

By_Engin

, ANKARA
Esasında bende aynı şeyi düşündüm ama açtıkça kabak çiçeği gibi açılacak bir konu ucu bucağı yok. Sonra kaybolmayalım içinde dedim :)
Bunun için ayrı bir bölüm bile oluşturulabilir esasında da gerekir mi gerekmez mi tam emin olamadım...
Şahsi görüşüm; çok fazla detaya girmeden basit ve öğrenilmesi gereken fotoğrafçılık terimleri ve çekim teknikleri ile ilgili başlıklar halinde konuların yorumlanması hoş olur. Burası fotoğrafçılık üzerine bir forum değil fakat hepimiz araçlarımızın güzel fotoğraflarını çekmek için çaba gösteriyoruz. Örneğin Ersin ve Fırat'ın fotoğraf için yer aramaları, güzel sonbahar manzaralarında yaptıkları çekimler, araştırmalar hiçe sayılacak konular değil. Fotoğrafçılık üzerine bir forum olmadığımız için temel fotoğrafçılık üzerine çok fazla detaya girmeden ışık ayarını, pozlama telafisini, diyafram-enstantane ayarlarını, kadrajı doğru kullanabilecek kadar açarak bir kaç başlık altında üyelerimizin, arkadaşlarımızın faydalanmasını sağlayabiliriz. Dediğin gibi boğulmak isteyen varsa bu iş üzerine fotokritik gibi güzel forumlar var. Öğrenmeye meraklı arkadaşlar için Ankara-Keçiören'de belediyemizin halk için ücretsiz özel kursları var. Birçok yerde bu şekilde kurslar olduğunu düşünüyorum. Forumlar yetersiz diye düşünen, öğrenmeye hevesli arkadaşların bu tip kurslara yönelmesinde fayda var.

CeCoLi

Yeni Üye
Şahsi görüşüm; çok fazla detaya girmeden basit ve öğrenilmesi gereken fotoğrafçılık terimleri ve çekim teknikleri ile ilgili başlıklar halinde konuların yorumlanması hoş olur. Burası fotoğrafçılık üzerine bir forum değil fakat hepimiz araçlarımızın güzel fotoğraflarını çekmek için çaba gösteriyoruz. Örneğin Ersin ve Fırat'ın fotoğraf için yer aramaları, güzel sonbahar manzaralarında yaptıkları çekimler, araştırmalar hiçe sayılacak konular değil. Fotoğrafçılık üzerine bir forum olmadığımız için temel fotoğrafçılık üzerine çok fazla detaya girmeden ışık ayarını, pozlama telafisini, diyafram-enstantane ayarlarını, kadrajı doğru kullanabilecek kadar açarak bir kaç başlık altında üyelerimizin, arkadaşlarımızın faydalanmasını sağlayabiliriz. Dediğin gibi boğulmak isteyen varsa bu iş üzerine fotokritik gibi güzel forumlar var. Öğrenmeye meraklı arkadaşlar için Ankara-Keçiören'de belediyemizin halk için ücretsiz özel kursları var. Birçok yerde bu şekilde kurslar olduğunu düşünüyorum. Forumlar yetersiz diye düşünen, öğrenmeye hevesli arkadaşların bu tip kurslara yönelmesinde fayda var.
O zaman ben bir fotoğrafçılık bölümü açarım. İçinde konu konu paylaşırız ve resimleri paylaşmak içinde ayrı bir konu açarız düzenli olur...

ATA'kan

Yeni Üye
valla bende katılıyorum.Bu arada Cem abi tesekkurler boyle bır konu actıgınız ıcın.Her ne kadar araba forumu olsak da herseyde arabadan ıbaret olmamalı bence.Dedıgınız cok mantıklı.enstantenelı dıyaframlı konuları ayrı ayrı acıp degısık resımlerler suslenmelı ve cekım yapn arkadslarımız da paylasırsa cok cok guzel olabılecek bır konumuz daha olusur.tekrar tesekkurler.

MDeniz

Yeni Üye
veeee sonunda ilk deneyimlerim bu yolda yardımcı olan herekese teşekkürlerimi borç bilirim karşınızda vw polo :D alan havaalanı 7tl otopark parasınıda engin ve cem abiden alacağım kısmetse :D

MDeniz

Yeni Üye
evet 2 tane pozum var onlar evde kaldı araba değil ama çok güzel doğal 2 resim ufak ufak alışıyorum manuelde durmadan ayarlarla oynuyorum kısıp açıyorum yükseltiyorum birşeyler çıkıyor meydana sayenizde abi :) detaylı bir arşiv yapıp arabamın resimlerini güncellerim sonra istediğim gibi oldu herşey teşekkürler üstadlar

MDeniz

Yeni Üye
Evet engin abi olmazsa o kareleri açar bende öyle çekim yaparım. ama genelde istediğim için o şekilde aldım görüntüyü sadece manuel yapabilmiş olsaydım ki bir iki tanesi manuel çektim zaten daha güzel olacak patlamaları arka planı daha rahat ayarlamış olurum