Individual Throttle Body (ITB) Nedir ?

By_Engin

, ANKARA
Bir motoru ciddi biçimde modifiye etmeyi düşünüyorsanız, throttle body olmazsa olmaz parçalardan biridir.

Throttle body, geniş anlamda üzerinde karbüratör ya da enjektör barındıran ve emme manifolduna bağlanan kelebek ve boğaz sistemidir. Bu anlamda zaten motorunuzda throttle body mevcuttur.

Performans uygulamalarından bahsederken ise, throttle body” den anlamamız gereken, her silindire ait ayrı bir boğaz, kelebek ve enjektör bulunan (karbüratörlü throttle body uygulamaları da 1990″ların ortasına kadar oldukça popülerdi) özel performans tipi throttle body”lerdir. Bu tip bir throttle body, her silindiri bağımsız olarak besleyebilme özelliğine sahiptir. Bunlar genelde standart görünümlü bir hava filtresine bağlanmaz; horn adı verilen borularla açık tip hava filtrelerine bağlıdır. Drag yarışı motorları, deniz motorları gibi uygulamalarda ise bazen hava filtresi kullanılmaz; eğer motorun çalışma süresi az ve ortam tozsuz ise filtre fonksiyonsuzdur.

Yeni nesil performans motorlarında ise bu tip throttle body uygulamaları ile bile elde edilebilecek performans sınırlıdır. Ama bu tip motorlarda bile, daha yüksek basınçlı turbo uygulamaları, değişik ya da modifiye sübaplar gibi sebeplerden ötürü throttle body uygulamalarına gidilir; çünkü standart throttle body fonksiyon ve kalite olarak performans tipi throttle body ile aynı olsa dahi, motorun artan hava ihtiyacını karşılamak için gaz kelebeklerinin büyütülmesi gerekebilir.

Özellikle 8 sübaplı motorlar ve genişletilmiş emme sübapları ile kullanılan performans tipi bir throttle body mucizevi sonuçlar vermektedir. Böyle bir motorda, gerçekçi %20 performans artışı beklemek mantıklıdır. 16 sübaplı motorlarda ise elde edilen performans genelde %10 civarındadır; nadiren %15″ e yaklaşabilir.

Throttle body”nin en büyük avantajlarından biri, doğru manifold ya da horn seçimiyle birlikte, motorun alt ve orta devirlerini “öldürmemesidir”. Doğru bir throttle body uygulaması ile motorun alt devirleri normal halinden dahi çok daha zengindir; öyleki bu tip motorlar alt devirlerde dizel motor karakteri gösterirler. Torkları son derece etkileyicidir. Rölanti problemleri de yoktur.

Alıntıdır.

Peugeot motorları üzerinde Individual Throttle Body (ITB) uygulamalarından videolar

[video=youtube;CdtQeh1VsFs]http://www.youtube.com/watch?feature=player_detailpage&v=CdtQeh1VsFs[/video]

[video=youtube;sBe6z5_rHKI]http://www.youtube.com/watch?v=sBe6z5_rHKI&feature=player_detailpage[/video]

[video=youtube;kjYiihvQphs]http://www.youtube.com/watch?feature=player_detailpage&v=kjYiihvQphs[/video]

[video=youtube;v9T9gVbhapU]http://www.youtube.com/watch?feature=player_detailpage&v=v9T9gVbhapU[/video]

[video=youtube;vFPKNo_SXsc]http://www.youtube.com/watch?feature=player_detailpage&v=vFPKNo_SXsc[/video]

206 GTI üzerinde ITB...

TU5JP4 üzerinde ITB...

XU10J4 üzerinde ITB

Peugeot motorlarında kullanılan standart gaz kelebeklerine örnekler

ITB yapısı

CeCoLi

Yeni Üye
Paylaşım için teşekkürler. Bende ufak tefek resimler ekledim. En sonda Peugeot üstünde uygulamalısını gösterdim :D

CeCoLi

Yeni Üye
Videolar ilk mesaja tarafımdan eklenmiştir... Bir yerden sonra görmekte yetmiyor duymak lazım. Enfes birşey :D

CeCoLi

Yeni Üye
Engin hakkını helal et konuya oldukça eklemeler yaptım :) Ama videolar şahane... Redline da ki ses muhteşem :D

CeCoLi

Yeni Üye
Eline sağlık Cem, rolanti sesi dizel motor gibi çıkıyor farkettin mi?
Borazanlar açık olduğundan çok sesli çalışıyor. Bu esnada enjektörlerde biraz sesli herhalde... O çıkır çıkır sesi onlar yaratıyor olsa gerek. Birazda kameranın mikrofon hassasiyetiyle de alakalı olabilir

Gaz verdiğin andaki ses nasıl ama ? Havanın "lök" diye içeri girdiği nasılda belli oluyor... Çok tatlı bir vakum sesi var :D

By_Engin

, ANKARA
Borazanlar açık olduğundan çok sesli çalışıyor. Bu esnada enjektörlerde biraz sesli herhalde... O çıkır çıkır sesi onlar yaratıyor olsa gerek. Birazda kameranın mikrofon hassasiyetiyle de alakalı olabilir

Gaz verdiğin andaki ses nasıl ama ? Havanın "lök" diye içeri girdiği nasılda belli oluyor... Çok tatlı bir vakum sesi var :D
Aynen vakum sesi benimde dikkatimi çekti. Benim araçtada acayip vakum sesi var. Motor sesinden dikkat etmezsen normalde çok duyulmuyor ama aracı stop ettiğimde "suuup" diye vakum sesinden sonra duruyor motor :) Kaput açıkken acayip vakum sesi geliyor :)

ALBaYDeMirCaN

Yeni Üye
Videoları izledim arabalar resmen böğürüyor kükrüyor ne fena bunlar abi yolda görsem korkarım hiç kapışmam bunlarla paket ederler harbiden :)

CeCoLi

Yeni Üye
Aynen vakum sesi benimde dikkatimi çekti. Benim araçtada acayip vakum sesi var. Motor sesinden dikkat etmezsen normalde çok duyulmuyor ama aracı stop ettiğimde "suuup" diye vakum sesinden sonra duruyor motor :) Kaput açıkken acayip vakum sesi geliyor :)
Ecet aynı sesi bende açık filtre takılıyken duyuyordum. Ama orjinal hava filtre tertibarı takılı olunca o sesi duymuyorsun. Açık hava filtresinin takılı olması ve borusununda kısa olması nedeniyle o sesi rahatlıkla duyuluyor. Esasında o sesi her motor verir :) Mesela gaz kelebeği açıkken çalıştır çok net duyuluyor. Misal karbüratörlü aracı hava filtresini söküp çıplak çalıştır aynı sesi duyarsın.

By_Engin

, ANKARA
Olmasına olur ama ben bu uygulamanın günlük hayatta kullanmaya pek uygun olmadığını düşünüyorum. Ayrıca ucuz birşey olmadığı kesin. Itb ile beraber yakıt kütüğü, enjektörler vs değişmesi gerekiyor. Basit bir uygulama değil...
Evet göründüğü kadar basit bir uygulama değil ve ona görede maliyeti var. Tabi bu uygulama ile beraber yakıt tüketiminin artışınıda göz önünde bulundurmak lazım. Ne kadar yakıt o kadar güç. Motorda gücü artırmak için pistonlara daha fazla yakıt+hava karışımı göndermek gerekiyor. Sadece ses için diyorsan açık hava filtresi kafi. :)