Otomobil Sürüş Pozisyonu

ALBaYDeMirCaN

Yeni Üye
Kontak anahtarini bile çevirmeden önce ilk hazirlamaniz gereken seylerden biri dogru koltuk pozisyonudur.Buna çogunlukla fazla dikkat edilmez, veya yanlis örnek alinir ve daha zayif araba kontrolü ve adele kasilmalarina sebep olur. Eger çesitli yaris otomobillerine bakarsaniz degisik sekillerde oturus pozisyonlari oldugunu fark edersiniz.Açik tekerlekli CART ve Formula arabalarinda genelde sürücü yatar pozisyonda olup kollari gergindir (aslinda degildir).Tam kaporta kaplamasi olan NASCAR türü yaris arabalarinda ise söför daha dik ve neredeyse direksiyona yapismis durumdadir. Bu pozisyonlarin hiç biri binek otomobillerinde kullanilmasi gereken dogru oturus biçimi degildir. Açik tekerlekli yaris otomobillerinin gövdesi derin ve kokpit çok dardir.Bu durum sürücünün oturus pozisyonunu belirler.Sürücünün bacaklari dizde hafif bir açiyla neredeyse uzanmis pozisyondadir ve ayaklar neredeyse kalçalarin altindadir.Bu araçlarin pedallari neredeyse birbirine deyecek kadar yakindir.Pedallar bileginizi germe hareketinden birazcik fazla güç gerektirir.Sürücünün kollarini oynatabilmesi için çok az yer vardir fakat direksiyonu çevirmek için çok az bir döndürme yeterlidir.

Açik tekerlekli otomobillerde fonksiyon (sürücünün oturus pozisyonu ve kontrol operasyonu) aracin formuna (derin ve ince kokpit) göredir.


Dogru koltuk ayari için üç dikkat edilmesi gereken madde vardir.Bunlarin her biri asagida maddeler halinde genis olarak açiklanmistir.Binek otomobillerde pedal veya direksiyon sekli sizin yapiniza göre dogru yapida veya uzunlukta olmayabilir.Fakat biraz fedakarlik edilip dengeli bir dogru oturus pozisyonu bulunabilir.Üzerinde para harcadiginiz yaris otomobillerinde veya cadde otomobillerinde pedal kollari veya degisik çaplarda ve derinliklerde direksiyon modifiyeleri ile mükemmel oturus pozisyonu saglanabilir.


Madde 1


İlk madde koltuga oturmak, koltuga oturuldugunda ürücünün arkasi koltugun arkasina dik durumda olmali sürücünün kalçasida koltugun arkasinda ve altinda olan kesimlerin ortasina sikismis olmalidir.Bacaklarin içi koltugun zeminiyle temasta olmalidir.Bu pozisyonun amaci sürücünün vücudu ve koltuk arasindaki temasi en yüksek düzeye çikarmaktir.Bunun güvenlik açisindan yararlari yaninda da sürücüye en zahmetsiz kullanimi saglar.


Madde 2


İkinci madde kol pozisyonu.Yukarda tarif edildigi sekilde oturuldugunda sürücünün kollari tamamen uzanmis durumda bilekler direksiyonun üzerine konulabilecek uzaklikta olmalidir. Bu dönüslerde uzanmis kollarin hafifçe dirsekten bükülmesini saglar.Bu pozisyonun amaci dönüslerde kollarin çok bükülmemesini saglamaktir (omuzlar direksiyon tamamen çevrilip kollar çapraz pozisyonda iken bile kalkmayacak sekilde olmalidir).Çok uzatilan ve gerilen kollar çabuk yorulmaya sebep olup sürücünün direksiyondaki titresimleri hissetmesini de önler.


Madde 3


Üçüncü madde ise bacak pozisyonu.Bacaklar herhangi bir pedal komple ayak parmaklarinin altindaki eklemli kisim basildiginda (ucuyla degil), dizlerden bükülmüs olmalidir.Bu kollarda da oldugu gibi gerilmeyi engellemek içindir. Bununla birlikte bir sürü oto meraklisi binek otomobili kullanmaktadir, bunun için dizlerin konsol altina ya da direksiyonun altina yapisik olmamasina dikkat etmek gerekir.Hatta birkaç santim bosluk olmasi kaza aninda yaralanmayi önlemek açisindan çok yararlidir.Sag bacak için daha fazla diz mesafesi ayirmakta yarar vardir.Böylece topugunuzun frende ve ayaginizin ucununun gaz pedalinda olmasini saglayip topuk-ayak ucu seklinde vites düsürebilirsiniz.
 

ogulcanbicen

Yeni Üye
Valla biraz geriden ve yaslanarak arabanın önünü bile görmeden gittiğim o gece sürüşleri daha bir hoş... :havam on basar
 

ogulcanbicen

Yeni Üye
Allah korusun abi hepimizi...:nazar değmesin
sadece arabanın ucunu görmüyorum yani yoksa yolu gayet iyi görüyorum sırıtmasırıtma
 

ALBaYDeMirCaN

Yeni Üye
Gençler kızıyorum bak :)) teknik elemanların dediklerini dikkate alın adamların var ki bildiği yazmışlar konuya değinmişler :)
 

ALBaYDeMirCaN

Yeni Üye
Kurallar çiğnenmek içindir reis :)
Adamlarda acımadan haşır diye bizi çiğniyorlar sonra cezaları yapıştırıyorlar hem bu kurallar onlardan daha önemli söz konusu canımız geride bırakacağımız onca ailemiz var o nedenle onlar için ne yapıyorsak bir kez daha düşünüp öyle karar vermemiz daha doğru diye düşünüyorum...
 

bosnakeray

Yeni Üye
Adamlarda acımadan haşır diye bizi çiğniyorlar sonra cezaları yapıştırıyorlar hem bu kurallar onlardan daha önemli söz konusu canımız geride bırakacağımız onca ailemiz var o nedenle onlar için ne yapıyorsak bir kez daha düşünüp öyle karar vermemiz daha doğru diye düşünüyorum...
Şaka biryana haklısın abi :)
 

ogulcanbicen

Yeni Üye
Valla abi Taşıyıcı izliyorum kurallar kurallar sonra bir bak bana Emniyet kemeri falan böyle düzgün bir kulllanım sonra bir izliyorum Hızlı ve öfkeli serisini hopppp tam tur dönüyor... :D :D

ama uyucam kurallara bazen istisna yapsam da..hihi
 

ogulcanbicen

Yeni Üye
Taşıyıcı dizisi vardı onu falan da izledim ben bir ara ileri sürüş teknikleri eğitimine kayıt yaptırıyordum... :D :D
 
Üst