Peugeot 107 lastik ebadl tavsiye

EMİRYAŞAR

Yeni Üye
Arkadaşlar merhaba

107 me lastik alacağım şuan üzerinde standart 155 65 14 T75 ebadında lastikler var, bunları 165 60 14 lastiklerle değiştirebilirmiyim? Bu değişimi aranızda yapan varmı? Tavsiyelerinizi bekliyorum teşekkürler.

Serhun

Yeni Üye
Kusura bakma yogundum hesaplayip detaylı anlatamadım
Ama durumu teorik olarak çözdün. Tabandaki 10 mm lik genişleme de sürtme yapmazsa bence yapmamalı o zaman sorun olmaz
Bir de jantin ET degeri var. Lastik degisikligini jantlarla yaparsanız ET degerine dikkat edilmesi gerekecek.
Bu deger lastiğin aracın icine veya dısına doğru olan yönlendirme ölçüsü diyebiliriz.

Serhun

Yeni Üye
Buluşmalara da katılmanı tavsiye ederim. Hem bilgi alışverişi hem de güzel dostluklar olur. İstanbul Avrupa bu konuda aktif

EMİRYAŞAR

Yeni Üye
Bilgiler için çok teşekkürler buluşmalara katılmayı çok isterim muhakkak takip edeceğim, jantlar şuan standart kapaklı jant lastiklerle beraber onlarda yine 14 olarak değişecek aklınızda tavsiye edebileceğiniz lastiğe göre jant marka model varsa tavsiyenizi almayı çok isterim

gogo46

Yeni Üye
17 mini cooper jantı takanı gördüm.nasıl sıgdırmış bende anlamadım.

foto bulursam atarım

Son düzenleme:

EMİRYAŞAR

Yeni Üye
lastik yerine mouse pad kullanmış olabilir mi acaba? :) ben jant ebadını yükseltmenin iyi fikir olacağını düşünmüyorum ama 15" lere de bir göz gezdiriyorum yinede, ne olur ne olmaz.) ama büyük jant için konfordan ödün verecek değilim.

CeCoLi

Yeni Üye
Konfor dusunuyorsan bence 14" te kalmalisin. Birde o aracin camurluk limitleri nedir bilmek lazim. Jantin ET degeri ona gore secilebilir. Orjinal jantin genisligi, ET degeri nedir ?

GT-I9190 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

EMİRYAŞAR

Yeni Üye
Orjinal jant ebatları;
Çap 14
genişlik 4.5? 6? Emin değilim
bijon deliği 4
mesafe 100
merkez 54
ET 39

orjinal lastik;
155/65/14

kullanılabilecek lastik;
165/60/14

kullanılacak jant ebadı;
çap 14
genişlik?
bijon deliği 4
mesafe?
merkez?
ET ?

Son düzenleme:

CeCoLi

Yeni Üye
Bu arada anladığım kadarıyla ET değeri düştükçe yoj tutuş artıyormuş?
Evet yani ET dustukce jant disa cikiyor. Ama bu durum camurluk sinirlariyla mukabildir. Yani kimi aracta erken surtmeler yasaniyor kimi aracta lastik rahatca disari cikabiliyor.

GT-I9190 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

EMİRYAŞAR

Yeni Üye
Ekli dosyayı görüntüle 8872🤔
Yani araç sonuçta performans aracı değil ancak sürücüsü biraz performanslı diyelim 😜 Şuan orjinal lastik jant ile virajlar ve dönüşlerde araç çok yatıyor biraz yüksek hızda küçük bir çukura denk gelsen aracın dengesi bozuluyor lastik ebadını değiştirmeyi isteme sebebim aslında bu konularla alakalı.

Son düzenleme: