Peugeot EGR nedir ? Nasıl çalışır ?

CeCoLi

Yeni Üye

EGR = Exhaust Gas Recirculation (egzoz gazı tekrar sirkülasyonu) kelimelerinin baş harflerinden oluşur. Bu sistem bir vana ile kontrol edilir ve buna EGR vanasıda denir.

Çalışması = EGR vanası, egzoz manifoldundan emme manifolduna uzanan bir hat üzerinde bulunur. Belirli zamanlarda bu vana açılarak bir miktar egzoz gazının emme manifolduna ve dolayısıyla silindirlere girmesine imkan tanır. Bu esnada esasında motorun emdiği taze hava kirletişmil olsada yanma anında daha az bir ısı ortaya çıkar ve egzoz emisyonunun düşmesi sağlanır. Dolayısıyla bu şekilde doğaya daha az atık bırakılmış olur

Bilimsel olarak açıklamak gerekirse;

İçten yanmalı motorlardan atmosferi kirleten temel üç kirletici CO, HC, NOx lerdir. Bu kirletici oranları Hava/Yakıt oranıyla doğrudan orantılıdır. Bunun içindir ki H/Y oranını değiştirerek CO ve HC oranlan kontrol altına alınmaktadır. Fakat yanma sonu sıcaklığın artması sonucu NOx oranında artış diğer kirleticilerle ters orantılı oldugundan büyük sorunlar ortaya çıkmıştır.

Motorlarda NOx (nitrojen oksit) emisyonlarını kontrol edebilmek için iki yol vardır.
- Birinci yol katalitik konvertör kullanılarak egzoz gazını kimyasal işleme tabi tutmak.
- Diğer yol ise yanma esnasında nitrojen oksit oluşumunu azaltmaktır. Bir kısım egzoz gazları yanma odası içerisinde tutularak NOx in kontrolü için kullanılır. Bu egzoz gaz resirkülasyonu (geri dönüsüm- EGR) ile saglanır.

H/Y orani 15/1 oranına getirildiği zaman nitrojenin oksitlenmesi daha da artmaktadır ve NOx oranında büyük bir artış görülmektedir. H/Y oranını 18/1 veya 20/1 seviyelerinde tuttuğumuz zaman yanma sonu sıcaklığı düştüğü için NOx miktarında da düşme meydana gelmektedir. Öte yandan karışım oranının fakirleşmesinden dolayı da motor performansında büyük bir düşme meydana gelmektedir. Silindir içine giren havanın içeriğindeki gazlar: %75.5 Nitrojen ve %23 ise oksijenden oluşmaktadir. Bu iki element normal koşullarda tehlike arz etmez iken yüksek sicaklıklarda birleşerek NOx gazını oluşturmaktadır. Bu iki elementin silindir içinde birleşmesi 1370 °C’de olmaktadır. Bu yanma sonundaki sicaklığı düşürmek amacıyla bir metot uygulanmaktadır. Yanma odası içerisindeki egzoz gazlari ile seyreltilmesi sonucu yanma sonu sıcaklıkları, dolayısıyla üretilen NOx miktarı düşmektedir.

Uygulanan bu metotta karışım içine bir miktar egzoz gazı verilerek yanmayı biraz olsun kötüleştirerek yanma sonu sıcaklığını düşürmek suretiyle NOx miktarı düsürülmektedir. Motor dizaynına bağlı olarak emme manifolduna giren egzoz gaz miktarı %6 ile %13 arasinda degisir. Benzinli motorlarda, egzoz gazı geri dolaşımı yanma odasına emilen toplam dolgunun %10’u düzeyinde oldugunda NOx emisyonu % 50- 60 kadar azalmaktadır. Zengin H/Y karışımını seyreltmek amacıyla N[SUB]2 [/SUB]su buharı ve CO2 gazı silindir içerisine emdirilerek yanma sonunda egzoz gazlarının emisyonları azaltılmaktadır. Benzin motorunda bu yöntemin, yakıtın daha hızlı buharlaşarak karışımın oluşmasını hızlandirma ve tutuşmaya hazırlama gibi bir faydası da vardır. Bu sekilde, özellikle düşük yüklerde HC ve CO emisyonlarında da iyileşme elde edilmektedir. Egzoz gazlarındaki NOx miktarı, emme anındaki nitrojene, oksijenin miktarına, yanma sonu sicaklığına ve bu sıcaklıkta kalma sürecine bağlıdır.

EGR Sistemlerinin Çesitleri

1. Floor-Jet Sistemi

Manifold içerisine giren egzoz gaz miktarini, ayarlayan bu sistem Sekil l'de görülmektedir. Egzoz gaz kesismesine, emme manifoldununzeminine yerlestirilen iki küçük fiskiye ile egzoz gazlarinin geçisi saglanir. Motor çalisirken, egzoz gazinin ayarlanan bir miktari (fiskiyenin çapina bagli olarak) fiskiyelerden emme manifoldu içerisindeki yakit hava karisiminin içerisine geçer. Ve böylece EGR saglanmis olur. Bu sistem, motorun tümçalisma kosullarinda istenilen randimani veremedigi için fazla kullanilmaz.

2. Vakum Kontrollü EGR Sistemi

Egzoz manifoldunda bulunan egzoz gazlarini emme manifolduna transfer eden bir çelik boru baglantisi vardir ve emme manifoldunda vakum degismesini sinyal sekline getirip bir valfe vererek egzoz geçisini gaz kelebek açikligina göre kontrol eden bir de vakum yardimli kesme valfi mevcuttur. Manifold vakumuyla çalisan bu valfe vakum, motor sogutma suyu sicakligi ile çalisan bir termo valf tarafindan saglanir. Motor henüz isinma esnasinda iken termo valf kapali oldugu için EGR valfi çalismaz. Motor isisi arttikça termo valf açilarak emme manifoldunda ki vakum degisimlerini EGR valfine iletir ve motor hizinagöre geri verilen egzoz gazi miktari ayarlanmis olur. Isi ile çalisan valf motor su sicakligi40°C’nin üstüne çiktigi anda bimetal disk genleserek kanali açar

2.1. Relanti Devrinde EGR'nin Çalismasi

Motor relantide çalistigi durumlarda gaz kelebegi kapali konumda oldugu için atmosfer basinci ve diyafram yayi EGR kesme valfini kapatarak egzoz gazlarinin emme manifolduna geçmesine izin vermez .

2.2. Düsük ve Orta Devirlerde EGR'nin Çalismasi

Motor ara hizlarda çalisirken gaz kelebegi yavas yavas açildiginda emme manifoldunda ki kismen yüksek vakum EGR kesme valfinetesir ederek diyafram yayin kuvvetini yener vekanali yavasça açar. Egzoz gazlari emme manifolduna girerek H/Y karisimina karisir. Bu durumda emme manifolduna egzoz gazi akisi çok az olmaktadir Fakat gaz kelebegi açilip motor devri arttigi anda emme manifoldunda ki vakum miktari rtacagindan EGR kesme valfi daha çok açilir ve egzoz gaz geçisi daha da artarBu anda maksimum bir egzoz gaz akisi vardir.

2.3 Tam Yükte EGR' nin Çalismasi

Motor tam yükte çalisirkenmotordan istenen güç çok fazla olacagindan motorun çalismasini olumsuz yönde etkileyen EGR sisteminin çalismamasi istenir. Motor tam açik gaz kelebegi konumunda çalisirken EGR sisteminde bulunan bir sinirlayici emme manifoldundaki havanin hizinin artmasiyla vakumo kadar düserki sinirlayici vakumun EGR kesme valfine ulasmasina izin vermez. Motor tam yük ve hizlarda çalisirken EGR sistemi devre disi kalir. Aynen rölanti devrindeki durum gibidir.

3. Degisik Tip EGR Sistemleri

Valf ile kontrol edilen bir sistemde ayri bir geçis ile emme manifolduegzoz manifoldu baglanir. Bu geçis vakum kontrolü ile çalisan EGR valfi ile açilir veya kapanir Valini üst kismi diyaframlidir. Karbüratör vakum kanali vakum borusu ile valfin üzerine baglanir Vakum kanalinda vakum olmadigi zaman EGR valfindeki diyaframa vakum etki etmez. Bundan dolayi yay supabi kapali tutar. Egzoz gaz resirkülasyonu olmaz. Bu, motorun bosta çalisma durumudur. NOx olusumu en azdir.
Gaz kelebegi açilmaya baslayinca vakum kanalinda olusan vakum, EGR valfinin diyaframina etki eder. Diyafram supabi açmaya baslar. Egzoz gazlari, emme manifolduna geçer. Yakit-hava karisimi ile egzoz gazlan karisarak silindirler içerisine girer.
Gaz kelebegi açikligi arttigi zaman emme manifoldu vakumu düser. Yanma olusumu esnasinda, yakit-hava karisimindaki egzoz miktarinin artmasi yanmayi kötülestirir. Bundan dolayi gaz kelebegi açikligi arttikça egzoz gaz resirkülasyonuna daha az ihtiyaç duyulur. Vakumun azalmasi ile EGR valfi hemen hemen kapanir.
Motor sicakligi 37.8 °C ye ulasincaya kadar çogu arabalarda termik vakum degisimi egzoz gaz resirkülasyonunuönler. Termik vakum degisimi de sogutucu-isi düsürücü (CTO) salteri ile saglanir Motorun sicaklik degerini hissetmesi için, CTO su ceketlerine yerlestirilir. Bu sicaklik 37.8 °C'den (100 °F) düsük olursa salter kapali kalir. Bu EGR valfine vakumun gitmesiniönler böylece egzoz gaz resirkülasyonu yapilamaz. Çalismaya basladiktan hemen sonra soguk motorun performansi gelisir. Motor sicakliginin artmasi ile egzoz gaz resirkülasyonuna müsaade edilebilmesi için CTO'nun valfi açilir. Vakum EGR valfine ulasabilir böylelikle egzoz gaz resirkülasyonu baslayabilir.
Temel EGR sistemi üzerine görüldügü gibi bazi degisiklikler uygulanabilir. Örnekte görüldügü gibi. bazi EGR valfleri ikinci bir diyaframa sahiptir. Buradaki amaç, motorun ani ivmelerime esnasinda ve agir yüklerde egzoz gaz resirkülasyonunu artirmaktir. Ayrica, bazi motorlarda kullanilan ek ayarlayici sistem arabanin hizindan yararlanilarak saglanir. Sekil 9'da görülen bu tip bir sistemdir. Ayarlayici sistem sekilde çizgilerle kare içerisine alinmistir. Bura da normalde açik selenoid valf dahil edilir ve emme manifoldu vakumunun direk geçisi saglanir. Motor sicakligi yeterince yükseldiginde termik salter açilir, gaz kelebegi kismen açiktir ve EGR valfi çalisabilir. Egzoz gaz resirkülasyonu baslar. Bununla birlikte, araba belirli seviyeye kadar hizlandiginda, hiz sensörü elektronik yükseltece bir sinyal gönderir. Bu yükselteç selanoid valfin kapanmasina neden olur. Su anda vakum hatti kapalidir ve egzoz gaz resirkülasyonu durur.
Sekil 10"da farkli bir düzenek gösterilmistir. EGR vafinin çalismasinda yeterli vakum artisi için bir vakum yükselteci kullanilmistir. Tam gaz konumunda yükselteç diyaframin iç kismim düsürmesi ile resirkülasyon sona erer. Devamli olarak yükseltece gelen vakum sinyalleri EGR valfi ve emme manifoldu vakumu ile kiyaslanir. Benzerlik görüldügündeki gaz kelebeginin tam açikliginda (hemen hemen ayni vakum benzerliginde), yükselteçdeki vakum sinyallerindeki yükseltme durur. Su anda EGR valimi açik tutmak için yeterince vakum yoktur bu da valfin kapanmasina neden olur ve resirkülasyon duraksar.
Soguk bir motorun çalismasinin ardindan 35 saniye içinde EGR’nin faaliyeti, EGR geciktirme kronometresi ve EGR gecikme selenoidi ile geciktirilir. Bu motorun ilk harekete kolay geçmesini temin eder. Motor isinmaya basladiktan sonra motorun çalismasinda bozulma olmaksizin EGR baslayabilir. Motor çalismaya basladiktan sonra hemen EGR baslar ise motor tekleyebilir veya stop edebilirdi. Bunu EGR geciktirme sistemi önler.

EGR'nin Motor Performansina ve Egzoz Emisyonlarina Etkisi

EGR sistemi kullanilan bir araçta gibi emme manifolduna uygulanan egzoz gazi miktarinin CO, HC. ve NOx miktari nasil degistirdigi görülmektedir.
Egzoz gazi resirkülasyonunun(EGR) iki etkisi bulunmaktadir.
1. Silindir içine geri dönen egzoz gazlan yanma sonu sicakligini düsürür.
2. Içeri giren taze H/Y miktarini azaltir.
Emme manifoldunagiren H/Y karisimina direkt olarak etki eden bu egzoz gazlari motor gücünü ve NOx miktarim düsürmektedir ve de özgü! yakit tüketimini artirmaktadir. EGR'nin degisik araç hizlarina bagli olarak degisimi gösterilmistir. Gaz kelebek açiklik miktari arttikça buna bagli olarak araç hizi artmaktadir araç hizininartmasina bagli olarak yapilan EGR miktarinda bir artis görülmektedir. Düsük araç hizlarinda ve rölanti çalismasinda EGR olmaz.

Klasik ve EGR Sisteminin Egzoz Emisyonlarinin Karsilastirilmasi

Düsük hizlarda ve rölanti devrinde EGR' de bir kararsizlik meydana gelir. Bu yüzden EGR bu devirlerde çalismaz. araç hizina bagli olarak egzoz emisyonlarinin EGR'li ve klasik olarak karsilastirilmasi görülmektedir. Burada klasik araçlarin aksine EGR'li araçlarda, NOx emisyonlarinin araç hizinin artmasiyla birlikte bariz bir sekilde azaldigi görülebilir. Klasik sistemli araçta tasit 60 km/h hizda seyir esnasinda egzoz gazindaki CO ve HC oraninda epey bir düsme vardir fakat araç hizi arttikça NOx miktarinda bir artis meydana gelmektedir. Ayni araçta EGR sistemi kullanildiginda 60 km/h hizda CO oraninda bir artis olmasina ragmen NOx oraninda bir düsme meydana gelmektedir. Araç 20 km/h" in altindaki hizlarda seyrettigi zaman EGR' de bir kararsizlik olusmaktadir.

CeCoLi

Yeni Üye
sımdı bunu ıptal etsek ne gıbı bı fayda görcez ona göre ıptal edım :)
Şahsımca iptal etmeye gerek olduğunu düşünmüyorum ama isteyenler için paylaştım. Çünkü tam gaz gibi güz istenilen pozisyonlarda çalışmıyor. Ama piyasada egr iptal edenler bunu bilmiyorlar mı bende bilmiyorum :D Egr sistemi yukarıda açıklanmış olduğu üzere normal seyir esnasında devrededir ve aracın hava yakıt karışımını kirletir. Herhalde bu durumun olmasını istemeyen kişiler egr iptali yapabilirler. Ama bu durum egzoz emisyonlarında artış meydana getirir ki bunu da unutmamak lazım...

Ayrıca her motorda egr sistemi yoktur... :)

katipyusuf

Yeni Üye
Şahsımca iptal etmeye gerek olduğunu düşünmüyorum ama isteyenler için paylaştım. Çünkü tam gaz gibi güz istenilen pozisyonlarda çalışmıyor. Ama piyasada egr iptal edenler bunu bilmiyorlar mı bende bilmiyorum :D Egr sistemi yukarıda açıklanmış olduğu üzere normal seyir esnasında devrededir ve aracın hava yakıt karışımını kirletir. Herhalde bu durumun olmasını istemeyen kişiler egr iptali yapabilirler. Ama bu durum egzoz emisyonlarında artış meydana getirir ki bunu da unutmamak lazım...

Ayrıca her motorda egr sistemi yoktur... :)
Peugeot 306 1.6 motorlarında egr var mı Cecoli. Benim aracın lpg yakıtı biraz fazla. Şehir dışında benzindede lpgdede aynı yakıt yakıyor. Birde çözemediğim rölantide titreme problemi var. Eğr iptalinin faydası dokunur mu ?

CeCoLi

Yeni Üye
Peugeot 306 1.6 motorlarında egr var mı Cecoli. Benim aracın lpg yakıtı biraz fazla. Şehir dışında benzindede lpgdede aynı yakıt yakıyor. Birde çözemediğim rölantide titreme problemi var. Eğr iptalinin faydası dokunur mu ?
Hayir senin aracinda egr sistemi yoktur. Lpg de benzin gibi yakiyorsa ciddi bir sorun soz konusudur ve irdelemek lazim...

GT-I9190 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

katipyusuf

Yeni Üye
Hayir senin aracinda egr sistemi yoktur. Lpg de benzin gibi yakiyorsa ciddi bir sorun soz konusudur ve irdelemek lazim...

Valla irdeleyelim işin içinden çıkamıyor kimse.. Lpgde yakıt çok değişiyor 22 krş 24 krş 26 krş 27 krş değişiyor sürekli bende anlamadım en son benzinle ankaradan geldim 26 krş yaktı. 3. Pistonda kaçak var komprösör testinde düşük çıktı acaba bumudur bunun sebebi bilemiyorum. LPG sistemide çok eski sistem

katipyusuf

Yeni Üye
İstanbulda değilim olsam direk yanına gelecemde değilim işte :D En son ankarada iyi usta diye tavsiye üzerine Teksan sanayi sitesine gittim ordada aracın motor alt kulağı değişti. Sorun gitmedi sen uzun süredir lpgde kullanmışsın motor kurum kaplamıştır biraz benzinde bin bakalım motoru bi temizlesin dedi. Sence me yapayım bildiğim kadarıyla lpg ile uğraşıyosun değil mi

CeCoLi

Yeni Üye
İstanbulda değilim olsam direk yanına gelecemde değilim işte :D En son ankarada iyi usta diye tavsiye üzerine Teksan sanayi sitesine gittim ordada aracın motor alt kulağı değişti. Sorun gitmedi sen uzun süredir lpgde kullanmışsın motor kurum kaplamıştır biraz benzinde bin bakalım motoru bi temizlesin dedi. Sence me yapayım bildiğim kadarıyla lpg ile uğraşıyosun değil mi
Lpg benim bir hobim ve can yoldasim 😊 Kendi yerim yok ama aracla ilgili cesitli uygulamalar yapiyorum. Motorda kompresyon kacagi varsa giderilmesi gerekir. Kompresyonlar duzgun olmazsa yakit artar...

katipyusuf

Yeni Üye
350 Tlye falan hallettirebilrim. Bayada bir masraf yaptım arabaya 500 lira harcadım. Diyorum ki komprösör kaçağını yaptırmasam bu şekilde binsem daha büyük sıkıntılara yol açar mı veya yaptırayım mı ne dersin ?

CeCoLi

Yeni Üye
350 Tlye falan hallettirebilrim. Bayada bir masraf yaptım arabaya 500 lira harcadım. Diyorum ki komprösör kaçağını yaptırmasam bu şekilde binsem daha büyük sıkıntılara yol açar mı veya yaptırayım mı ne dersin ?
Motorun durumunu bilmeden gormeden yorum yapmak bence yanlis olur...

selox

Yeni Üye
Arkadaşlar Merhaba;
Benim aracın debriyaj kısmının ordan bir cızırtı geliyordu. Sanayiye gittim basittir diye. Sese baktı motorun arka tarafını dinledi ve tam hidrolik yağın olduğu yerde motorun arkasında bir şey yaptı ve ses gitti. hemen oldu sanki fiş çekmiş gibi. nedir sizce ? başka arkadaşlara da faydası olabilir. ? egr pompası ile ilgili falan olabilir mi. Ben yeniden aktif etme gereği duyuyorum sanki :) Bir de sorunu hemen anlayıp çözmesi garipti. P0403 kodu vardı silemedik ? Arıza lambası yakmıyor ama var ?

resimdeki yerde. EGR valfi de orda sanırım.

Son düzenleme:

gogo46

Yeni Üye
Arkadaşlar Merhaba;
Benim aracın debriyaj kısmının ordan bir cızırtı geliyordu. Sanayiye gittim basittir diye. Sese baktı motorun arka tarafını dinledi ve tam hidrolik yağın olduğu yerde motorun arkasında bir şey yaptı ve ses gitti. hemen oldu sanki fiş çekmiş gibi. nedir sizce ? başka arkadaşlara da faydası olabilir. ? egr pompası ile ilgili falan olabilir mi. Ben yeniden aktif etme gereği duyuyorum sanki :) Bir de sorunu hemen anlayıp çözmesi garipti. P0403 kodu vardı silemedik ? Arıza lambası yakmıyor ama var ?

resimdeki yerde. EGR valfi de orda sanırım.
aracınızkaçmodel

egr.öyle elini atçeklik bişey değil.contayla iptal edilir.en sağlıklısıda budur

selox

Yeni Üye
2003 model kardeşim. Ne yaptı ne etti bilemedim ? Hatta ne yaptın dedim adama önemli değil egzozla alakalı bişey dedi ? P0403 hatası var silinmeyen. ama arıza ışığı yanmıyor.

Son düzenleme: