Siyah Duman Sebebleri

HaKaN's

Üye
ZENGİN KARIŞIM : Siyah dumanın en çok görüldüğü durumdur. Somut olarak anlatmak gerekirse gaza birden yüklendiğinizde ve dip gaz bindirmeye devam ettiğinizde motor bu emri yerine getirmek için daha fazla yakıt daha az hava karışımı yaparak siyah dumana sebep olacaktır. Eğer aracınızda chip tuning varsa bu siyah dumanın yoğunluğu daha fazla olacaktır çünkü chip daha fazla güç demektir ve ihtiyaç duyulduğunda normalden çok fazla zengin karışım yapılmasına neden olur.

EGR : Arızalı olsun olmasın (arızalı EGR daha fazla siyah dumana sebep olur) EGR başlı başına siyah dumanın sebebi olabilir çünkü bildiğiniz gibi EGR dışarı atılması zararlı olan gazları tekrar silindirlere geri gönderiyor ve bu da yanma verimini düşürüyor. Verimin sabit kalması için ECU normalden daha fazla zengin karışım yapılmasına neden oluyor ve bu da her gaza dokunduğunuzda siyah duman olarak geri dönüyor. EGR aynı zamanda zamanla motorda kurumlanmaya sebep olacaktır ve bu siyah dumanı daha sık görmenize sebep olacaktır.

YAKIT : Aldığımız yakıtın kalitesi
her zaman standart değerde değildir. Kötü yakıt siyah dumanı arttırıcı faktördür. Kükürt oranı ne kadar düşükse kurumlanma o kadar az olur ve siyah duman da azalır. Mümkün oldukça temiz yakıt sattığına emin olduğunuz istasyondan ve akşam saatlerinde yakıt almanız daha uygundur.

HAVA SICAKLIKLARI : Yanma verimi hava ısısına göre değişir. Bu turbo dizel araçlar için çok belirgindir çünkü ne kadar soğuk ve yoğun hava olursa yanma verimi o kadar artar ve ECU fakir karışım yaparak bile optimal verimi sağlayabilir yani daha fazla hava daha az yakıt karışımı yapar. Bu sebeple kışın siyah duman yaz aylarına göre çok daha azdır ve sabit hızda seyrederken kışın yaz aylarına göre daha az yakıt tüketirsiniz, rampaları çok daha
seritırmanırsınız.

SÜRÜŞ KARAKTERİSTİĞİ : Şüphesiz sürekli agresif
kullanmak
, yüksek devirlerde kullanmak, ani bindirmeler yapmak sürekli zengin karışıma sebep olur ve bu da doğal olarak siyah dumana.

CeCoLi

Yeni Üye
Hakanım eline emeğine sağlık... :) Bu kara duman olayı benzinli motorlarda buji eskimesi ve karbüratörlü araçlarda jikle çekili kalması veya karbüratör ayarının bozuk olmasıyla da meydana gelebilir...

HaKaN's

Üye
Hakanım eline emeğine sağlık... :) Bu kara duman olayı benzinli motorlarda buji eskimesi ve karbüratörlü araçlarda jikle çekili kalması veya karbüratör ayarının bozuk olmasıyla da meydana gelebilir...

Aynen sana sorduğumu araştırırken bu denk geldi paylaşayım dedim. :)

sfirat035

Yeni Üye
Sizlere bir sorum var eğer bu soru hakkında bir bilgisi olan varsa beni bilgilendirsin
Partikül filtresi tıkandığında bu partikül filtresi motor veya turboya zarar verirmi

ALBaYDeMirCaN

Yeni Üye
SİZLERE BİR SORUM VAR EĞER BU SORU HAKKINDA BİR BİLGİSİ OLAN VARSA BENİ BİLGİLENDİRSİN
PARTİKÜL FİLTRESİ TIKANDIĞINDA BU PARTİKÜL FİLTRESİ MOTOR VEYA TURBOYA ZARAR VERİRMİ
Arkadaşım aramıza hoşgeldin..
Öncelikle forum kurallarını okuyarak kendini tanıtırsan seve seve yardımcı oluruz..ayrıca büyük harf kullanmayalım lütfen..

afaruk307

Yeni Üye
Sizlere bir sorum var eğer bu soru hakkında bir bilgisi olan varsa beni bilgilendirsin
Partikül filtresi tıkandığında bu partikül filtresi motor veya turboya zarar verirmi
Öncelikle ailemize hoşgeldiniz. İlk olarak aşağıdaki adımları takip edip kendinizi tanıtırsanız seviniriz. Ayrıca lütfen forum içerisinde büyük harf kullanmayın!

Kaydını tamamlamış yeni üyelerimizin forum kuralları gereğince öncelikle ''Üyelerimizi Tanıyalım'' bölümünde yeni bir konu açarak, aşağıdaki bilgi formunu eksiksiz doldurması gerekmektedir. Bu tanıtım, forum ile kaynaşmak amacıyla önem arzetmektedir

Yeni bir tanıtım konusu açmak için lütfen aşağıdaki linke tıklayınız;

http://www.peugeotteam.com/forum/new...newthread&f=10

1- Adınız Soyadınız :
2- Yaşınız :
3- Aracınız :
4- Mesleğiniz :
5- Kan grubunuz :
6- İl & İlçe :
7- Tuttuğunuz takım :
8- Hobileriniz :
9- Bizi nereden buldunuz :

Ayrıca;
- Kontrol panelindeki profil bilgilerinizi "tam ve doğru" olarak doldurmanız forum düzeni adına çok faydalı olmaktadır.
- İmza bölümünde büyük küçük resim kullanmak kesinlikle yasaktır. Sadece yazı olarak herhangi bir bilgi veya aracınız ile alakalı özellikleri belirtebilirsiniz.
- Profilinizdeki "konum" kısmına İL-İLÇE bilginizi ve yaş görünecek şekilde DOĞUM TARİHİ bilginizi doğru olarak yazınız.

İlginize teşekkür eder keyifli forumlar dileriz...

Peugeot Team Yönetim Kurulu... www.PeugeoTTeaM.com

djbedis

Yeni Üye
Jikle çekili kaldığında beyaz dumana ve sonrasında yatak sarmasına neden olduğuna denk gelmiştim. Bir arkadaşımın Renault aracında olmuştu sonrası fena tabi