Turbo nedir ? Nasıl çalışır ?

CeCoLi

Yeni Üye
Atmosferik motorlar, gaz kelebeği açıldığında negatif basınçta bulunan silindir içerisine hızlı bir şekilde hava vakumlanır ve bu hava miktarı doğal olarak silindir hacmi kadardır. Bu hava içerisine de belirli oranlar dahilinde yakıt gönderilerek uygun karışım elde edilir ve patlatılarak güce dönüştürülür. Bu mantıktan ileri gelerek atmosferik bir motorun üretebileceği güç belirli bir seviyede kalacaktır.

Amaç aynı motordan çok daha fazla güç elde etmek ise bu sefer aşırı besleme sistemleri kullanılabilir.

Adındanda anlaşılacağı üzere aşırı besleme demek motora pozitif basınç ile iç hacmin alacağından daha fazla havayı içeri sokmaktır. Beraberinde daha fazla yakıt gelmesiyle beraber oluşan karışımın sonucu elde edilecek güç, atmosferik yapıya göre çok daha fazla olacaktır. Bu yapıyı bir nevi doping olarak düşünebiliriz. Bu şekilde aşırı besleme elde edebilecek sistemlerin başında "turbo sistemi" gelir. Turbonun dışında birde süpercharge adı verilen bir sistem daha vardır ki ayrı bir konuda incelenebilir.

Turbo sistemi iki ayrı türbinin aynı mil üzerinde çalıştığı bir sistemdir. Bir türbin gaza basıldığında egzoz manifoldundan çıkan tazzikli egzoz gazları ile doldurularak oluşan basınçla dönmeye başlar. Bu esnada milin öteki ucundaki diğer türbinde aynı mile bağlı olduğundan otomatik olarak dönmeye başlar ve dış ortamdan aldığı havayı motorun emme manifolduna doğru sıkıştırmaya başlar. Bu sayede dolaylı bir hareket elde edilerek silindirler daha fazla hava ile beslenmiş olur.

Bunu bir video üzerinde görelim...

[video=youtube;vGhlgphrBxA]http://www.youtube.com/watch?v=vGhlgphrBxA&feature=player_detailpage[/video]

Turboların çaplarıyla orantılı olarak debileri ve basınçları farklı olacağından farklı büyüklüklerde üretilmektedir

Büyük çaplı turbo yüksek devirlerde yeterli debi ve basınç üretirken düşük devirlerde yeterli basınç üretemez ve basıncın oluşması biraz gecikebilir. Buna turbo boşluğu veya gecikmeside (turbo lag) denir

Küçük çaplı turbo ise yüksek devirlerdeki debiyi karşılayamaz, fakat düşük devirlerde yüksek basınç üretir ve çabuk dolduğundan dolayı turbo gecikmesi kısadır. Düşük devirde yüksek güç üretir.

Bu durum üzerine son zamanlarda geliştirilen "değişken geometri" özelliğine sahip turbolar tek bir turbo üzerinde hem büyük turbo hem küçük turbo özelliklerini bir araya getirebilerek daha verimli bir çalışma elde etmektedir. Bunlara yabancı dilde Variable Geometry Turbo adı verilir. Kısaca VGT olarakta bilinir...

Bu yapı, basma türbini içinde pervaneyi çevreleyen kanatçıkların hareketi ile çalışır. Bu şekilde devire göre değişken debi elde etmek ve debinin kontrolu mümkün olmuştur.

[video=youtube;CbdY1rymBJg]http://www.youtube.com/watch?feature=player_detailpage&v=CbdY1rymBJg[/video]

[video=youtube;KgVrpiFfp8U]http://www.youtube.com/watch?feature=player_detailpage&v=KgVrpiFfp8U[/video]

Kaynak : Cecoli :)
Videolar : Youtube

S

street art

emeğine sağlık güzel paylaşım olmuş...
Birde turbonun açılımını ben yapayım ;
TURBO benim arabamda olmasını çok istediğim ama yüksek maliyetinden dolayı sadece bakmakla yetindiğim bir parça...

CeCoLi

Yeni Üye
emeğine sağlık güzel paylaşım olmuş...
Birde turbonun açılımını ben yapayım ;
TURBO benim arabamda olmasını çok istediğim ama yüksek maliyetinden dolayı sadece bakmakla yetindiğim bir parça...
Sağolasın ama turbo yu benim kadar isteyebileceğine ihtimal bile vermiyorum :)

CeCoLi

Yeni Üye
Örnek vermek gerekirse 307 407 vs modellerde bulunan DV6 kodlu 1.6 HDI 110bg Euro4 motorlarımızda VGT adı verilen değişken geometrili turbo bulunmaktadır. 90 bg olanlarda bu sistem yoktur...

S

street art

Örnek vermek gerekirse 307 407 vs modellerde bulunan DV6 kodlu 1.6 HDI 110bg Euro4 motorlarımızda VGT adı verilen değişken geometrili turbo bulunmaktadır. 90 bg olanlarda bu sistem yoktur...
Bknz sayfa 78 paragraf 4 ...:DD
Cem bir örnek verdin walla kitap gibi...

By_Engin

, ANKARA
Sağolasın ama turbo yu benim kadar isteyebileceğine ihtimal bile vermiyorum :)
Cem bizim 1.8 16v motorlar turbo ile kaç hp olur ki? Bende zamanında çok istedim ama nasip olmadı. Satıyorum şimdi. Teyp, hoparlörler sökülünce zaten 30 beygir gitti. Üstüne hava filtresini söktüm 20 de ordan gitti. Direksiyonu değiştirince 15 beygir daha gidecek. Gitmiyor araba gitmiyorrrr :D

CeCoLi

Yeni Üye
Cem bizim 1.8 16v motorlar turbo ile kaç hp olur ki? Bende zamanında çok istedim ama nasip olmadı. Satıyorum şimdi. Teyp, hoparlörler sökülünce zaten 30 beygir gitti. Üstüne hava filtresini söktüm 20 de ordan gitti. Direksiyonu değiştirince 15 beygir daha gidecek. Gitmiyor araba gitmiyorrrr :D
Tamamen parayla denk olan bir ilişki bu :) 150 olur 200 olur 250 olur. Kullanılacak malzeme ve işçilik sonucu çok değiştirir... Misal stock 167bg XU10J4RS makineden turbo ile 250 bg elde edende var 400 bg e ulaştıranda var.

Örneğin eski kasa passsatlarda 1.8 20V makine 125bg iken aynı makinenin turbolusu 1.8T motor 150 bg. Düşük bir basınç ile geliştirilmiş...

By_Engin

, ANKARA
Tamamen parayla denk olan bir ilişki bu :) 150 olur 200 olur 250 olur. Kullanılacak malzeme ve işçilik sonucu çok değiştirir... Misal stock 167bg XU10J4RS makineden turbo ile 250 bg elde edende var 400 bg e ulaştıranda var.

Örneğin eski kasa passsatlarda 1.8 20V makine 125bg iken aynı makinenin turbolusu 1.8T motor 150 bg. Düşük bir basınç ile geliştirilmiş...
Stok motoru ne kadar basınca dayanır, yani aktarım organları ve pistonları değiştirmeden ne kadar gü artışı sağlanabilir? Fikrin yada bilgin varmı?

CeCoLi

Yeni Üye
Stok motoru ne kadar basınca dayanır, yani aktarım organları ve pistonları değiştirmeden ne kadar gü artışı sağlanabilir? Fikrin yada bilgin varmı?
Bizim motorun hangi güce dayanabileceği noktasında hiç fikrim yok ve uygulanmışını sadece youtube da görmüştüm. Ne kadar doğrudur yada yanlıştır bilemediğim ve birkaç yerde okuduğum kabaca söyle bir bilgim var. Bu bilgi, motorun orjinal aksamı ile %50 daha fazla güce kadar dayanabileceği yönünde olup bence motordan motora değişecektir.

Mesela stock 180 bg olan EW10J4S kodlu 206 RC motoru orjinal parçalar ile 300 e kadar dayandığını okudum. Bu bilgide yukarıda yazdığımı kabaca doğrular nitelikte...

Gelgelelim bu güç artışı karşısında aktarım sistemi nasıl davranır bilemiyorum... :)

ALBaYDeMirCaN

Yeni Üye
Eline sağlı reizz güzel bir konuya değinmişsin yine :)

Yahu arkadaşlar, turbo bende mevcut, isterseniz arada benim arabayla iki tur atın :DD

Onur Özdemir

Yeni Üye
Turbo takacaksın sonra birde blow off... Başka bir şeye gerek yok hem ses hem güç :)
Turbo taktırmak ne kadar maliyetli olabilir?